Braník

V Praze se dost často chodím koupat k Vltavě. V rekreační zóně mezi branickým kempem a branickým železničním mostem se nachází velká travnatá plocha a lidé se tam opalují porůznu, nahoře bez u žen je docela běžné, a naháče už jsem tam taky viděla. Dost lidí by se tam asi rádo koupalo bez plavek. Je tam několik vstupů do vody po schodech (trochu poničené povodní), ale na druhou stranu tam povodeň nanesla docela dost písku, takže letos koncem léta už to tam bylo docela O.K. Jedny schody do vody a prostor kolem něj by nebylo špatné používat pro koupání bez plavek. Voda ve Vltavě je chladnější v letošním teplém létě však překonala 20°C a špinavá před Prahou rozhodně není. Má to tam i několik nevýhod. Nezodpovědní chovatelé psů tam někdy nechávají své miláčky volně pobíhat a občas se tam objeví i nějaké podivné individuum, zákaz vjezdu aut také ne vždy je dodržen.

Jana P., 2003

Taky jsem se byl podívat v Braníku a mohu potvrdit, co psali Jana P. a Sema. Slunící se lidé na louce a u vody, nudisty jsem zaznamenal 2 asi 300 m od sebe (já jsem byl ten třetí). Ale možnosti tam jsou, použitelná část břehu je dlouhá skoro půl km s mnoha vstupy do vody, která je vskutku překvapivě čistá (kam se hrabou pražské nádrže) a včera byla na řeku docela teplá. Občas křoví, vysoká tráva, na několika místech jsou písečné miniplážičky, ale to je zrovna hned u cesty, takže osamělý vlk si tam netroufne, aby nebyl za úchyla. Ale skupinka by tam jistě neměla problém.

slowfellow červenec 2004

Ve svém posledním příspěvku jsem byl skeptičtější než je třeba. V Braníku jsem byl za posledních deset dní několikrát a zdá se, že některé části břehu se docela úspěšně zavedly alespoň jako smíšené. Ve srovnání se současným Džbánem je voda ve Vltavě sice studenější, ale daleko čistší; dalším pozitivem je dostatek klidu a soukromí na břehu.

slowfellow srpen 2004

Umístění: Podél Branické Aleje u Vltavy, mezi kempem Kotva a železničním mostem (Branický most)
Povrch: Louka - písek - vodní traviny (obzvláště příjemné poležení)
Oficialita: Není to oficiální pláž, ale je tolerována (mě tolerovali, teda až na nějaké poznámky :-)), i do vody se dá jít bez plavek.
Zaopatření: Nedaleko (cca 100 m od severního konce pláže) je vedle kempu občerstvení. Bez plavek to ale jednotlivcům nedoporučuji, lidé už tak dělali poznámky... proto doporučuji trávu u břehu a pro občerstvení pouze větší nejlépe smíšenou skupinku.
Počet N vs T: V sobotu byli bez plavek včetně mne dva muži. Pěkně každý na jednom konci. Ženy pouze semtam nahoře bez. Plavky měl ... ten zbytek
V neděli tři muži (včetně mne), jedna dospělá žena a jedna cca. dvouletá "žena". Jeden muž se ženou tvořili pár, dokonce i pár vět jsem s nima prohodil.
Závěr: Pokud si najdete místo ve vodních travinách blíže u břehu, je to jednak VELMI měkké a pohodlně a jednek nejste tolik vidět. Pokud bude na tuto pláž chodit více N lidí, má dobrou šanci ujmout se.

ps:
Po dalším týdnu přidám upřesnění: Na severním konci je "vodní zdroj" a mezi ním a kempem je prostor s vysokou trávou. Tam bylo o týden později naháčů mnohem více. Asi čtyři :-)
brutusek 10.8.2004

Braník: Dlouhá louka od loděnice až pod most Inteligence se využívá ke slunění, co 200 až 300 metrů je vybetonovaný vstup do řeky. Publikum je převážně oblečené, občas nahoře bez a jen velice zřídka zcela holé. Nikomu však nahota nevadí, ať už to byl mladík sedící na betonových schodech nebo pozorovatel ležící pět metrů od nich. Voda byla před necelými dvěma týdny velice osvěžující, dalo se vydržet nějakých třicet temp a rychle ven. Vzhledem k velkému horku se celý proces musel (a dal) po pěti deseti minutách opakovat. Jako ve všech ostatních nížinných řekách - mám zkušenost s Radbuzou nad Litickou přehradou - je voda lehce zakalená jemným bahýnkem a plovou v ní různé přírodní smeti, zcela určitě však nekvete. Braník je typická divočina bez jakéhokoli zázemí, vše tedy brát s sebou.
Absenci sprch a občerstvení v Braníce (oproti nedalekým Žlutým lázním) vyrovnávají betonové schody do vody a větší klid.

Vladimír Pick 29.7.2005