Čelákovice

Velký písník u Čelákovic je obsazen výhradně textiláky, občas se objeví nahoře bez. Jižní břeh (šíje mezi velkým a malým písníkem údajně zvaným Malvíny) si propachtovali tamní chataři (soukromý pozemek ), západní břeh je zčásti porostlý stromy a zčásti otevřený, ale nikdy jsem tam úplného naháče neviděl.

Hned za velkým písákem (33,5 ha) směrem k Labi je ještě jeden menší (5,9 ha), rovněž s báječně čistou vodou, kde se každý sluní a koupe, jak se mu líbí. Buřinu nikdo neseče, ale k vodě nedosahuje. Horší jsou odpadky od omladiny, která tam tráví zřejmě bouřlivé večery až noci. Kdyby se dala dohromady N-skupinka, která by si některou část zkultivovala, nemělo by to chybu. Koupe se na všech stranách, nejklidnější je severní (severozápadní - u Labe) a (severo)východní.

Výhodou této lokality je naprostá neformálnost i nevelká vzdálenost od metropole: Je sem dobré spojení vlakem (např. z Prahy-Vysočan). Ze severovýchodní Prahy není problém ani pro cyklisty (cca 20 km). Zatvrzelí automobilisté pak mohou parkovat na kraji Toušně nebo Čelákovic a projít se k vodě 10-15 minut.

Lokalitu vřele doporučuji!

Vladimír Pick, 2004

Dnes jsem se letos poprvé vypravil do Čelákovic a zjistil, že voda je nadále čistá a teplá, chmýří z rychlerostoucích dřevin je běžné všude, a tak jsem si ho ani nevšímal.
Teď ty nepříjemnosti: Zadní malý písník zavážejí. Nákladní auta se tam střídají v několikaminutovém rytmu a buldozer hrne kamení a zeminu do hloubky jezera. Jihovýchodní a jihozápadní břeh je už zničen, severozápadní z poloviny a netknutá zůstává jen pláž na severovýchodě. Nedávám jí však více než tuto sezónu. Smysl celé akce mi uniká.
Velký písník v těsném sousedství je použitelný, nazí pánové a polonahé dámy nikoho neiritují, problémem je poměrně strmý slez do vody a ještě horší vylézání nahoru. Zemní práce se vedou i na straně k Čelákovicím :-(((
Jak jsem byl z Čelákovic nadšen, tak jsem byl dnes velice zklamán...

Vladimír Pick, jaro 2005

Zavážka zadního malého písáku pokračuje a vzhledem k tomu, že do něj vozí obravdu směsný odpad, zřejmě z bourání domů, plave na jeho povrchu tomu odpovídající směs. Těžko se odhodlat do této vody vlézt. Kromě toho pendlující náklaďáky ruší jak hlukem, tak prachem.
Nezbývá tedy, než se vklínít mezi textiláky na dlouhé severovýchodní pláži přilehlé k Labi. Ta je téměř nečleněná (s výjimkou výběžku u čističky) a skrytou plážičku tedy nenajdete. Výhodou přitom ovšem je, když přijdete dopoledne jako první, aby se T mohli rozhodnout, jak blízko od vás chtějí být.
Bohužel musím konstatovat, že část osazenstva (doufám, že ne ta N) se nezatěžuje odnesením svých odpadků, takže si místy člověk není jistý, jestli není na smětišti :-((
V jihovýchodní části, od města k čističce (podél parkoviště), je břeh zpevněn opukovými balvany, není to tak pohodlný vstup do vody. Proto zde není tolik lidí. Z balvanů si lze urovanat i plošinku na lehnutí. Snad tedy vhodnější místo pro stydlivější N? Výhodou zde je větší vzdálenost od pendlujících náklaďáků. Stromy ani jiný stín tu ale nenajdete.

BT (na-nu(závin)post.cz), červenec 2006