Velké Dářko

Velké Dářko 206 ha, 614,7 m.n.m., 8 km severně od Žďáru nad Sáz., pramen Sázavy.

Přístup: nejlépe od kempu "Karlov" u Škrdlovic. Držet se cesty k vodě. Pořád po břehu, asi 1 km. Po leso-křovinatém předělu jste tam. Od kempu lze jít také přímo přes les. Je zde ale mnoho cest a můžete dosti dlouho bloudit.
Pravý a nefalšovaný ráj pro naturisty. Vzhedem k tomu, že lokalita je dosti vzdálena od parkoviště, kempu i dalších rušivých elementů (cca. 2 km), je zde opravdu ojedinělá přírodní atmosféra. Lokalita netvoří jednolitý celek, je přirozeně rozdělena do míst s jemným pískem, trávou. Vzrostlý les sahá skoro až k vodě, takže tvoří na mnoha místech celodenní stín. Nehrozí tady vyprahlost, jako na hodně jiných plážích. Jádro osazenstva tvoří skalní naturisti ze Žďáru. Tito nelení a i za poměrně špatného počasí zde tráví pod přikrývkami volné chvíle. Celkem se sem odhadem vejde asi + - 200 lidí. Voda je hodně daleko od břehu mělká. Dno je u břehu hezky písčité, po asi 20-30 m přechází v rašelino-bahno a to je lepší plavat. Voda je rašelinová - tímto zakalená. Má však svoji nezaměnitelnou vůni a koupání je tady, uprostřed Vysočiny, nezapomenutelným zážitkem.
Negativa: pro svoji velkou nadmořskou výšku je tady někdy i v létě dosti zima. Po jarních deštích, někdy i v létě jsou břehy nepříjemně podmáčené. Není zde větší místo pro míčové hry. Do nejbližší hospody je to asi 1,5 km.
Ivoš

Dářko je super, ale když začne vyfukovat, tak je to lepší zabalit. Loni jsme tam zažili ale samý třicítky - bezva!.
Poznámka administrátora: Třicítkami jsou zde zřejmě myšleny teploty ;-)

Zdena+Petr 2004


Přátelé, dnes jsem byl na staré Nudi pláži na Dářku, kterou se na jaře 2003 pokusil hrabě Kinský zrušit. Tehdy ji oplotil tak, aby celá pláž zůstala za plotem směrem k lesu. Dnes je však hladina vody v rybníce podstatně níže, a tak je zde asi 10 m široký pás písčité pláže, který teď čeká jen na Vaši návštěvu :-)

Pepa, 28.6.2005

Vážení, bydlím hned vedle V.D. a tak Vás mohu z vlastní zkušenosti ujistit, že podmínky pro nudismus na původní pláži v lese jsou opět výborné. Oplocení pana hraběte Kinského ohlodal po třech letech zub času, a tak se opět můžete vrátit na místo, kam jste v tak hojném počtu dříve jezdívali. V uplynulých třech letech od zásahu Kinského sem jezdilo velmi málo lidí, část z nich navíc chodila na novou nudu na hráz, a tak původní pláž často zela prázdnotou.
Opravdu doporučují k návštěvě, skvěle koupání.
Pro ty, co zde již dlouho nebyli: Původní nuda pláž se nachází 1 km přímo směrem od obce Karlov, poznáte ji podle zbytku oplocení.

Pepa, 20.6.2006