vápencový lom Homolák ... a Kosov

Rád bych Vám předal informaci o krásném lomu u Berouna.

Jedná se o vytěžený vápencový lom, který se v horní části (SZ) stále zaváží. Pár sezón to ale snad ještě vydrží.
Majitelem je dle všeho ČEZ - Velkolom Čertovy schody. Vstup je tedy na vlastní riziko.
Místní obyvatelé se sem chodí běžně koupat. Proti přítomnosti lidí bez plavek jsem tu neviděl negativní reakce. Řekl bych že tu vládne oboustranná tolerance. Nádherně čistá voda.

Pro opalování se mi zdá velmi vhodná terasa na pravé (západní) straně lomu, kde obvykle skoro nikdo nebývá.
Přístup k lomu je nejlépe po vyznačené trase ze silnice Měňany - Suchomasty. Buď nechat auto u silnice a dojít, nebo vyrazit po poli až k hranici lomu (což místní často dělají.)
Další příjezd je možný na motorce ze silnice Bykoš - Koněprusy - je tam odbočka do lomu, opatřená závorou (pozor závora je někdy otevřená, pak by vás tam mohli zamknout).

Hezká je také turistická cesta od Koněpruských jeskyní po naučné stezce na lom Kobyla a z jejího nejzazšího místa po zelené značce k lomu Homolák.
U vjezdu od západu je brána, protržené pletivo a nápis "Zákaz vstupu" a "Pozor Lom". I tady hrozí, že pokud vjedete otevřenou branou, při odjezdu může být zavřená.

Lano vedoucí do vody jen pro silné jedince.

Jan Hřebec, srpen 2005

Po zveřejnění tohoto lomu na www stránkách (a to jsou v republice jediné, které na tento lom odkazují) se rapidně zvýšila návštěvnost tohoto lomu.
Je sice pěkné že se lidí o tomto místě s příjemným koupáním dozvědí, ale z loňské návštěvnosti, která činila kolem 10 lidí je jich letos kolem 70 denně. Nejen že se z louky nad lomem stalo parkoviště, ale kolem něj je to doslova pochcaný a posraný. Prostě odporný. Přes mouchy člověk na ten lom ani nevidí.
Já osobně se do tohoto lomu jezdím koupat několik let, ale takových nebezpečných situací, kterých se tam noví návštěvníci dopouštějí po vašem zveřejnění tohoto lomu, to jsem ještě neviděl. Včera se o toto místo opět zajímala policie české republiky a to má za následek jen jedno, lom bude definitivně znepřístupněn. Lom je totiž vápencový a skála na kterou lidé vylézají z vody, aby si mohli skočit je silné zvětralá a tudíž hrozí nebezpečí úrazu nebo něčího utonutí. Naposledy jsem viděl vyvalit kámen který málem spadl na hlavu jednomu z plavců před třemi dny. A to nebylo poprvé.

Je mi jasné že si člověk nemůže hned uvědomit následky zveřejnění takovéhoto místa na nejsilnějším informačním médiu kterým je internet a nyní je už pozdě snažit se něco napravit, ale bylo by dobře ze seznamu lokalit tento lom vyloučit. Koupání není pro neznalé tohoto lomu dobré. Metr pod hladinou u skály, kde skáčí lidé, jsou zatopené koruny stromů, které tam ještě před pár lety bylo vidět. Některé i loni. Jen pro informaci. Kdo toto místo dříve navštívil, tak ty stromy jsou stejně urostlé jako ty ve vyšších poschodích lomu. Vím to jelikož jsem je vídával každé léto. Nerad bych aby došlo k úmrtí, které by vedlo k znepřístupnění tohoto lomu. Už tak je to nejspíš nevyhnutelné.

A. Marek (tnc(zavin)centrum.cz), červenec 2006

Kosov u Jarova

V souvislosti se zatopeným lomem Homolák bych se chtěl zmínit o podobném nedalekém zatopeném lomu Kosov u Jarova (část Berouna), viz letecký pohled. Podobně jako na Homoláku i zde využívají naturisti zvýšenou terasu nad jezírkem. Vstup je rovněž zakázaný, ale celkem pohodlný a bezpečný. Převažují bohužel textiláci, lom bývá (díky poloze) dosti navštěvovaný. Výhodou je, že se tam snadno dostane i člověk, nevlastnící automobil ani kolo. Dá se tam dojít pěšky od nádraží (po značené turistické cestě; lom je označen na mapách), do Jarova občas dokonce jezdí MHD.
p.s. co se týče zveřejňování různých zatopených lomů apod. - samozřejmě, že z určitých důvodů by bylo lepší, kdyby byly spíš utajené (jestli lze v dnešní době vůbec nějaká místa utajit), ale jestli tam někdo dělá nepořádek, tak spíš pubertální trenýrkáči, než naturisti.

V. Milevský (vladimil (závin) seznam.cz), červen 2007