Olomouc - Poděbrady

Navštívil jsem je po delší době minulý pátek a teď v úterý po několika týdnech chladného a nepřívětivého počasí. Protože mám volný čas velice nárazově, dostal jsem se na pláž kolem půl třetí.

Okolí jezera je pěkně upravené, tráva posečená, uklizená, instalovány a vyváženy plastové modré pytle na odpadky. Pěšinky notně používané, spousta kolařů, milovníků slunění a co říkám zvlášť rád - na n-pláži hlava na hlavě. Nešel jsem na pláž v páru, ale příliš to nevadilo. Byla na ní převaha mužů, ale bylo to skalní osazenstvo, které se občas pozdravilo. Objevily se i ženy, prarodiče s vnoučaty, parta 4 mladíků, všichni úplně v pohodě. Místo pro osušku se našlo, už jen namazat choulostivé partie a vytáhnout angličtinu ...
Ve vodě sice rostla tráva, ale jinak byla čistá, hygieniky zde bylo povoleno koupání v průběhu celého léta. Zkrátka nádhera.

Tak to byly klady. Největší zápor spočívá v absenci WC, takže potřeby se tak musí řešit v křoví. Většina návštěvníků s tím ale asi počítá a věc řeší s předstihem doma, protože okolí jezera je podle mne velmi čistě. Větší hromada smetí byla na břehu po levé ruce při příjezdu od žel. přejezdu. Tam nebyly odpadové pytle a bordelářům bylo zatěžko vzít zmačkané PET flašky do kabely, ve které je plné přinesli. Inu není mně dáno chápat úplně všechno, proč to dělají.

Nyní má plocha kolem jezer nového majitele, který přislíbil WC i zprovoznění restaurace.

Vstup k jezerům je volný, občas vybírají za vjíždějící auto 30 Kč, ale za to pěkně udržované prostředí jsem je rád dal.
Jirka, září 2005

V neděli ráno jsem se byl podívat na Poděbradech, zjistit, jak to vypadá u jezera po povodních. Podle kolegů rybářů měla být hladina vyšší, a tuto skutečnost jsem si v neděli potvrdil.

Voda je cca o 20-30 cm výš než loni v létě, z pláží ukrojila asi 5-7 metrů, jak kde. V zadní, centrální části nudistické pláže, je pod vodou přístupový chodník, ale na pláž se dá přesto bez problémů dostat. Také zde je plocha na opalování zmenšená po celé délce pláže asi o 5 metrů.

V 9 ráno byli na n-pláži 4 rybáři. Měl jsem s kolegou rybářem z práce diskusi: byl chytat na n-pláži ryby a nelíbilo se mu chování nudistů: když plavali kolem vlasců, ani se moc nesnažili se jim vyhýbat, spíš jakoby do nich plavali schválně. Údajně mají jezero pronajaté k rybolovu rybáři, tak tam budou chytat. Vysvětlil jsem mu, že i když ho mají pronajaté, je tam majitelem povolena a zavedena nuda pláž, a proto se tam budou muset dohodnout všichni. A také to, že pokud si nějaký rybář nevybere že "zbytku" obvodu jezera a má potřebu jít chytat na nuda pláž, která tvoří ani ne 1/10, budou ho ostatní považovat za čumily, a budou si svoje teritorium bránit. Moc se mu to nelíbilo, má rád navrch, bohužel tentokrát ne.

Používanou přístupovou cestou je normálně stezka vedoucí zezadu Moravských železáren a přes pole k jezerům. V neděli byla tato pěšina přes pole téměř NESCHŮDNÁ a NESJÍZDNÁ ! (podmáčená, musí se obcházet...). Kdo má fobii že silnice Řepčín - Horka, tak to stejně vezme přes pole a dostane se přes něj, ale za cenu většího zdržení, zabahněného kola a velmi pravděpodobně mokra v botách.

7.5.2006