Sadská

Jezero v Sadské je bývalý písák. Protože těžařská firma zkrachovala aniž stačila jezero předat obci, jezero je dodnes oficiálně těžební prostor se zákazem koupání. Na mnoha místech jsou dokonce i cedule. Zákaz pochopitelně nikdo nedodržuje a jeho dodržování se nekontroluje. Přes léto je okolo jezera doslova narváno. Za vstup se nevybírá. Před několika lety si jistá firma část břehu oplotila a vybírala ne za koupání, ale za slunění. Proto na placené části nebyl ani plavčík. Inu jsme v Čechách. Pro právní nejasnosti vybírání skončilo. Nyní je placené pouze parkování, kdo přijede na kole nebo přijde pěšky, neplatí nic.

Parta nudistů se dala dohromady ještě v době, když se na jezeře těžilo. Později byla nuda pláž akceprována i radnicí, ale důležité je, že lidi si zvykli. Z počátku jsme okolo nuda pláže rozmísťovali cedule a snažili se vyhánět textiláky, později nám přestali vadit a sami usoudili, že jejich místo je jinde. Zajímavostí nuda pláže je, že přes ní vede značená turistická cesta.

Vybavení: původně zde bylo zřízeno ohniště s lavičkami a stolečky a na pláži se občas i stanovalo. Lavičky přes zimu ničili rybáři, nyní je zde pouze ohniště. Od doby, kdy bylo území prohlášeno za přírodní rezervaci, je stanování zakázáno. Dále je zde volejbalové hřiště. Stálé osazenstvo hraje volejbal téměř neustále.

Vladimír Anděl, vaelektronik(zavináč)mirnet.cz, květen 2005