špendlík na mapě Vlkovské pískárny

Vlkov u Veselí nad Lužnicí - písáky.

Nádherné písáky po obou březích řeky Lužnice (Stará řeka). Nádherně čistá voda (pěkně průhledná, teda alespoň v tom jednom menším). Okolo Vlkova (a nejen Vlkova) je hodně písáků, takže pokud si někdo najde místečko v zákoutí... Tolerovaná naturistická oblast je okolo železného můstku přes Lužnici , na březích obou přiléhajících písáků. Je to asi dlouhodobě tolerovaný, a asi se tolerovaná oblast stále zvětšuje. V blízkosti je (prej) jediná písečná duna v  ČR - ale na ni je vstup zakázán. Naturistická oblast není nijak ohraničena, takže je nutno se trochu rozhlédnout, kde začínají a kde končí naháči... Jinak mezi oběma rybníky je možno se pohybovat bez plavek, nikomu to nevadí. Místy tudy procházejí i oblečení lidé na textilní pláže, popřípadě pod naháči projedou vodáci pod můstkem, ale nikomu nevadilo že jsme přecházeli od jednoho písáku ke druhýmu nazí.

Písák na levém břehu mi přišel čistší - krásná průhledná voda, rostou v ní takové dlouhé rostliny, které místy dosahují těsně k hladině a otřou se o  plavce, a je vidět skoro až na dno (v létě si tam musím vzít plavecký brýle a podívat se na dno). Středem naturismu na týhle straně je přibližně prostřední část tohoto podlouhlého písáku, více na straně u řeky. V těchto místech vyčuhuje do písáku malý poloostrůvek s trávou, který loni obývala i 4-členná labutí rodina. Je to velice pěkné místo, živé (mnoho lidí si ho oblíbilo), ale i čisté. Vzhledem k tomu, že ze silnice je sem daleko, jezdí sem většinou lidi na kolech (nejčastěji lidi, co maj chaty ve Vlkově), výjimečně někdo na motorce. Loni se tam párkrát objevilo několik lidí s autem (asi to byl invalida (mentální(?)), všude jsou zákazy vjezdu a je to chráněná oblast), já na to ale chuť neměl (mám na autě pražskou značku a to by se jim asi moc nelíbilo :-), radši jsem ty dva kilometry od silnice jel na kole. Jinak břehy jsou porostlý listnatejma stromama (asi olše a břízy). Protější břeh je taky občas obsazován nudisty, ale není tam moc místa ani přístup - je tam vysoký pískovcový břeh. Listnatým porostem na břehu se dá přejít přes můstek k písáku na pravém břehu. Tam jsem byl jen jednou-dvakrát. Tenhle písák je větší, na vzdálený straně je velká textilní pláž se skluzavkou a stánky, ale naturistická strana je bez takovejchhle "vymožeností". Jsou tu jen místečka mezi křovím, kde se dá vlízt do vody, voda bych řek není tak čistá, a je tu jen 1 až 2 malinké plážičky, ale malejch místeček s horším přístupem do vody je tu víc. Okolo celýho písáku vede cestička, za ní je rovnou pole a za polem je vidět vesnice.

Jinak celá tahle oblast je neuvěřitelně klidná, žádný moc velký řvaní, stánky apod. Na několika místech jsou dokonce i (nepřeplněné) odpadkové pytle. Na levém písáku je navíc do vody udělané dřevěné skákadlo, kde si hrajou děti i starší.

Přístup je (alespoň ten, co jsem používal já) nejlepší takto: Z Veselí po silnici na Třeboň, odbočit vlevo směrem na Vlkov u kempu (nepamatuju si jméno, nějaký ženský), těsně před můstkem přes Lužnici nechat auto a dát se cestičkou po proudu. K můstku mezi oběma písákama je to přesně 2 kilometry klikatou cestou v lese těsně okolo řeky.
Případné dotazy mi můžete psát. Pokud vím, rád odpovím.
royal, léto 2001

Pískovny na Vlkově jsou tradičně excelentní. Pro nuda koupání se využívá celá jižní zátoka písníku, který je na pravém břehu Lužnice (směrem k Vlkovu), a prostřední část písníku na levém břehu. Mezi plážemi lze volně přejít po mostku přes Lužnici, a to i bez oděvu. Snad jen upozornění pro ty, kteří tento krásný kout ještě nenavštívili, že se jedná o 100% přírodní koupaliště bez jakéhokoli zázemí (parkování, WC apod.). A propos - parkování: vyskytla se tu informace o vykrádání aut parkujících u hlavní silnice Veselí - Třeboň u přístupu k písníkům. Rád bych v této souvislosti vyslovil uznání veselské policii: vždy když jsme (asi 5x) projížděli kolem, stála nebo projížděla tam hlídka, policista nám ochotně sdělil, že parkování tam není zakázané, ale už měli několik případů vykradených aut, takže ať si vezmeme veškeré věci s sebou, na stromech visela upozornění na nebezpečí krádeží. Tady policie opravdu dělá něco pro prevenci drobné zlodějny.
alesnov, srpen 2004

Informace o parkování na pískárnách jsou ovšem rozporuplné.
Osobně jsem si před ca 3 týdny přečetl výzvy policie za stěrači zaparkovaných aut, aby se majitel vozidla osobně dostavil na policii do Veselí k projednání přestupku.
petre4, srpen 2004

Na některých mapách jsou docela závažné chyby: není na nich, že jsou tam dvě pískárny oddělené Lužnicí a že usedlost U Blažků už tam hodně dlouho nestojí.

S tím parkováním na silnici Veselí - Třeboň je to problematické. Jediné legální místo pro parkování je po levé straně proti lesíku (když jedete od Veselí), ale tam se vejdou jen tři auta. Nejvíce aut parkuje na lesní cestě naproti. Tam však by se parkovat nemělo. Občas se tam objeví cedule "Zákaz vjezdu", kterou záhy někdo zlikviduje. Jinak parkují auta na polní cestě doprava před lesíkem, ale tam je také zákaz a navíc tam policie bez milosti inkasuje. Moje oblíbené parkovací místo je hned u silnice v konci Malého Horusického rybníka - většinou tam stává jen moje auto, protože ostatním se to zdá příliš daleko a radši riskují v tom lesíku. Nevadí-li vám pár kroků navíc, pak se dá bez problémů zaparkovat u rybníčku po pravé straně asi třista metrů před lesíkem. A nebo úplně nejlepší parkování je na odbočce doleva k pískárně, ale odtud je to už kilometrová procházka.
Parkovat se dá i ve Vlkově a k pískárně dojít po turistické značce, která vede k písečnému přesypu. Slyšel jsem některé lidi, že si stěžovali na Vlkováky, kteří nelibě nesli, že jim parkovali před domem.
Kousek doleva od přesypu je velice hezké místo na koupání vhodné i pro děti, protože na rozdíl od ostatních částí velké pískárny se tady svažuje dno do hloubky jen pozvolně. Od přesypu až k jižnímu konci pískárny je více menších plácků, které lze využít, jsou však poněkud na poněkud šikmém svahu. Tato východní strana je výhodná zvláště v odpoledních hodinách, kdy se tam krásně opírá slunce, zatímco pláž na západní straně u mostu je už poměrně brzy zastíněná vysokými stromy, které rostou kolem Lužnice.
varou, srpen 2004

Situace 2005
Koupání v obou pískovnách zůstává excelentní, nenazval bych je (pískovny) naturistickou, nýbrž vysokou tolerantností se vyznačující lokalitou.
Byli jsme o svátečním týdnu na kolech v Lužnici a když se udělalo dva dny hezky, spojili jsme příjemné s užitečným a jeli do Vlkova. Zamýšleli jsme se dostat k levobřežnímu písníku, nakonec se však pěšina kolem duny a dále na jih změnila v neprošlapanou stezku. Vrátili jsme se tedy pár kroků a na břehu nedaleko zmíněné duny nalezli úchvatný travnatý plácek krytý ze tří stran vysokou travou. V sousedství byly sice menší, avšak podobně zastrčené plochy. Počet nahých se přinejmenším vyrovnal počtu oblečených. Zastavil se u nás nejprve mladý pár, který po půl hodině odložil vše, po nich večer dorazila rodinka, která zůstala v plavkách. Druhý den dorazila dvojice na kolech, svlékla se, vykoupala, oschla a pokračovala dál. Řadu zájemců o utáboření v sousedství však naše nahota odradila. Voda byla na hladině teplá, při spuštění nohou dolů relativně chladná, což za červencových vedrech nevadí.
Místa na břehu pod dunou jsou skutečně na slunci po celý den, což se nedá říci o písečné textilní pláži na východním břehu východního, tedy pravobřežního ani západního písníku. Zastavil jsem se u něj po cestě za horkého dne a lidí nebylo mnoho. Auta parkovala u třeboňské silnice na cestě k závoře uzavírající vjezd k písníkům (prostor pro cca 20 vozů) a na lesní cestě na druhé straně silnice, kam se vejde nejméně šest aut. Cedulky o vykrádání jsou dobrou prevencí - viděli jsme je například u Rožmberku; jen se někdy obávám běžného lidského otupování k takovým výzvám, vidíme-li je na každém kroku.
Během prvního koupání ve Vlkově k nám přišel muž v mladém až středním věku, slušně se představil a poptal se, kde jsou nudistické pláže a jak to je s občerstvením, že je z Hradce a hledá něco podobného jako Opaťák. Prý přešel z druhé strany (to si tedy zašel!) a rád by se zastavil, že táboří v Roudné mezi Soběslaví a Planou. Vysvětlil jsem mu, že Vlkov je divočina bez jakéhokoli zázemí a že lepší pískové pláže jsou u druhého písníku.
Zopakuji příchod (příjezd): Z Vlkova po žluté značce, která vede po silnici a pak pokračuje po polní cestě. Za dvěma třemi zatáčkami z ní doleva odbočuje stezka pod dunu, která je vidět už zdálky, a je možno vybírat - vede podél jižního (jihovýchodního) břehu jezera. Ani na druhém písníku se nic nezměnilo: Od vjezdu se cesta stáčí mírně doleva a po levé straně se už dá tábořit; na prvních plážkách obvykle oblečení, dál už převažují naháči, sem tam se objeví i oblečení. Za mostkem se mi místa zdálo méně. Jednoho koupajícího se jsem spatřil i u třetího písníku vpravo od cesty k levobřežnímu.
Příchod od motorestu na cestě do Vlkova od třeboňské silnice zřejmě zůstal, průjezd do vsi je však uzavřen, neboť se opravuje most přes Lužnici. Do Vlkova se tedy jede zadem, z Veselí, objížďka je dobře vyznačena.
Vladimír, červenec 2005