NATURISTA
Hlavní strana

Naturistické lokality
Česká republika

NUDA & NATURA 
Největší forum v ČR

NATURRELAX
Pražští naturisté

Tábor Nodropedů

Východočeští naturisté

ZPRÁVY Naturistovy cestopisy
MAKARSKA Riviera - Živogošče 2003 
Jedno z nejoblíbenějších míst v Chorvatsku
Autor: FIBAS (Převzato z Qklubu NATURA) Živogošče

Pozdravujem všetkých. Konečne som sa adaptoval v práci - vrátil sa mi aj duch z tej krásnej dovolenky.
Napriek mnohým požiarom v Dalmácii, ktoré nám dva dni brali dych, aj napriek ubytovaniu v súkromí, sme sa toho roku vrátili do "sladkého" Živogošče. Je to dedinka cca 18 km južne pod Makarskou, kde je podstatne menší ruch, ako v Tučepách, alebo v Makarskej, no pritom 18 km nie je diaľka, ktorá by sa nedala prekonať kvôli rozptýleniu medzi ľuďmi v Makarskej na rybárskej fešte (slávnosti), či kvôli návšteve unikátneho malakologického múzea (mušle - škeble)... Podstatné ale pre nás naturistov je, že som si prešiel zopár miest, zátok, pláží v okolí a konštatujem:
1. Pekná pláž, ktorá lemuje kemp Dole cca 6 km pod Živogošče, ktorý bol niekedy aj naturistický, (ak chcete isť k moru cez kemp, chcú kasírovať 28 KN!) bola obsadená takmer úplne textilákmi, medzi ktorými sa sem - tam vyskytovali jedinci, alebo dvojice naturistov, či skôr len naháčov, pripadali mi ako exhibicionisti. Podľa nás to takto nie je košér a opustili sme to.

2. Skúsili sme sa dostať aj cca 1,5 km severnejšie nad Makarsku, kde je tenký kamenistý prúžok plážičiek medzi skaliskami, no aj tam to nebolo "čisté" pre naturistov. Pomer plavkáč - naturista cca 40:60%.

3. Pochopili sme, že nemá cenu sa plahočiť kdesi ďaleko od obydlia, najkrajšia NAŠA pláž sa nachádzala cca 400 m južne pod Živogošče. Je na ňu prístup od Hotela Nynfa vychodeným, občas trochu kamenistým chodníkom. Na konci chodníka je pláž dlhá asi 70 m s prekrásnou borovicou, ktorá Vám pošepne, že slnečník je zbytočný. Obsadenie naturistami je takmer 95%, pomerne dobrý vstup do mora (pozor, šikovné je prezkúmať dno pre istotu pomocou šnorchľa a okuliarov. Vyskytujú sa občas ježkovia). Alebo si proste zoberte zo sebou obuv do vody. Toto miesto svojou scenériou, kľudom vrele doporučujem.

4. Pláž pre nás sa nachádza aj severne od Živogošče, smerom na Igrane, no je tam potrebný slnečník - nie sú tam borovice. Návštevnosť je menšia, väčší výskyt plavkáčov a zvedavcov.

Zlaté Živogošče !
A ešte bonbónik, nie naturistický: kto spozná vavrínový list, ktorého tam rastie všade spústy, nazbiera si do zásoby "bobkový list", ktorý sa NEDÁ porovnať zo SENOM, ktoré je dostať kúpiť pod týmto názvom.
Živogošče teda doporučujem a navyše aj prosím udržiavať, ako našu baštu, na ktorej sa radi stretneme.
Ahojte
Alan