NATURISTA
Hlavní strana

Naturistické lokality
Česká republika

NUDA & NATURA 
Největší forum v ČR

NATURRELAX
Pražští naturisté

Tábor Nodropedů

Východočeští naturisté

Naturistovy cestopisy
KORSIKA 2002 
Opět jedno povídání o tomto ostrově v podání Naturtravelu. Také o komárech, DDT...
Ing. František Hájek 

Také jsme se úspěšně vrátili z Korsiky, v podstatě lze s kolegou souhlasit - pouze ta rychlost 130 je trochu optimistická. Tak ještě v noci a na pár kilometrech. I když za posledních 5 let se kvalita silniční a obchodní sítě na Korsice podstatně zlepšila. Ale to není vůbec podstatné.
My jsme byli v jiné situaci - ubytováni trvale v FKK-středisku na 5 km dlouhé nuda-pláži (ta Bagheera byla na jejím jižním okraji) a obden celodenní výlet. Projel a zčásti nafotil (foto není v oblibě) jsem všechny oficiální FKK-střediska na Korsice, jejich pořadí a charakteristiku bych asi stanovil takto (ve směru sever-jih, vše na východním pobřeží):
Piana Verde - malý luxusní objekt hotelového typu, cenově dost vysoko
Corsica Natura - bungalovy i kemp, cena podstatně nižší, odpovídající službám, asi nejvhodnější kemp (možná s Bagheerou)
Club Corsicana - sousedí přímo s předcházejícím, pouze bungalovy (perlička - můžete si koupit do vlastnictví dvojdomek za 55000 EUR), pro účely našich turistů, uvažujících o bungalovech, optimální
Bagheera - bungalovy a kemp, trochu dražší než Corsica Natura
To vše na jedné 5 km dlouhé pláži, široké, po určitých úsecích jsou restaurace a plážové bary (trochu dražší, ale velice kvalitní). Kromě těchto středisek je na pláži ještě několik soukromých FKK-osad.
Pak je vojenská zóna a za ní středisko Riva Bella. Poměrně drahá a nic moc. Úzká pláž, poměrně málo bungalovů, veliká plocha pro kempování. Kilometr není vzdálenost, vše rozstrkáno v prostoru. Včetně houfu lam.
Podstatně dále na jihu je u Porto Vecchia FKK La Chiappa. Bungalovy, kemp, menší pláže mezi skalami, poměrně vysoké ceny. Hezčí okolí, vše dost na konci světa.
My jsem bydleli v Club Corsicana a byli jsme spokojeni. Bungalovy sice žádný luxus, ale plně postačující. Chladnička s mrazničkou, plynový vařič, vybavení postačující. Stačí doplnit 5litrovým hranolem s vínem. V létě se prý pije růžové, v zimě červené. Infrastruktura bez problémů, v 8.15 každé ráno pekař u recepce, samoobsluha, restaurace, plážový bar, potápěčská a surfová škola, internetový terminál u recepce.
Výlety po Korsice - to je nádhera sama. Jako nej, nej, .. považuji cestu Corte-St.Regina-Calacuccia-Evisa-Porto-Calanche. Až na to, že slabší jedinkyně strkaly za jízdy hlavu do uličky autobusu. A 15 km jsme jeli přes hodinu. Asi to zdržoval 2.řidič, který si natáčel na video, co ten autobus vlastně dokázal projet. Však nám také na recepci nevěřili, že se to dá s Volvem vysokým 3,7m a 12m dlouhým projet. Doporučuji se věnovat i oblasti Bonifacia - např. Capo Pertusato a hlavně lodičkou po Bonifaciu a okolních útesech.
Stravování na Korsice není zase taková tragedie - všude vyrostly nové hyper a supermarkety (zejména "U") a cena většiny potravin je blízká těm našim. A v lesích, podél silnice, atd. naleznete nejen polodivoká prasata, ale i mnoho jedlých hub. Ty zde nikdo totiž nesbírá, maximálně tak na trh pro cizince. Udělali jsme si společnou korsickou večeři - korsická polévka, divočák na víně s kukuřičným pyré nebo kroketami a kaštanový krém - to vše za 15 EUR/os. Je fakt, že to bylo se slevou - bylo nás celkem 40 osob. Ale něco podobného bylo i normálně 1x týdně vypsáno za 17 EUR. I na trajektu se dobře jí - jsou tam i přijatelné ceny (asi přetrvává bezcelní cenotvorba).
Počasí - super. A to v době od 6. do 21.9. 90% denní doby sluníčko, vzduch 28-30°°C, voda 25°C. Komárů (okolo bungalovů) občas trochu více, nesnášeli však zcela totálně Raid. Na pláži čisto, nic nekousalo, nikdo neobtěžoval.
Závěr - na Korsiku kdykoliv. Třeba už zase za rok - pro velký úspěch opakujeme autobusový zájezd, v podstatně obdobný tomu letošnímu.
Všechny zdraví Hájek
DOPLNĚK NATURA TRAVEL:
Jen bych doplnil moji informaci o Korsice. Samozřejmě jsem se soustředil na střediska, která prodáváme. Jednak jsem je chtěl osobně poznat, jednak jsem chtěl fotky a video. Pokud se týká těch dvou zbývajících - i kdybych je rád navštívil, pro mne byly nedostupné. On už samotný příjezd autobusem do La Chiappy byl "zážitek", ale tam jsem si to alespoň zdůvodnil tím, že skupina si zatím vylezla na kopec ke strážní věži a pokochala se rozhledem do krajiny. Dostat se do Villaty, natož do U Furu - to bylo nereálné i když šoféři často činili přímo zázraky. A komáři - největší nájezd jsme zažili těsně pod La Chiappou u údajně nejkrásnější pláže východního pobřeží, u Palombaggie. To byl tedy zážitek. A to ještě naštěstí eukalypty a americké DDT (1946) jich značnou část zlikvidovaly, zejména všechny ty druhy malarické.
Zdraví Hájek
DOPLNĚK FIBAS:
O komaroch vo Villate som napisal pravdu, napriek blizkosti sladkovodneho jazera takmer neboli. Asi to DDT este funguje (brrrr), hoci tam boli pelikany, kacice a korytnacky. Podla toho, ako popisujete snahu vodicov by sa mohlo rozumiet, ze cesty su ku FKK kempom zle vsetky. Nie je tomu tak, k Villate sa dostanete po uspokojivej asfaltke, rovnako ku Bagheere a U Furu. Otrasna cesta je hlavne ku Riva Belle a La Chiappe (hlavne). Pobavil som sa este na tom, ze som nenasiel FKK kemp Les Eukalyptus pri Moriani plage (nad Bagheerou), ktory nemal pri ceste ziaden putac, ziadnu tabulu a ani domaci o nom nevedeli, hoci ma svoju stranku na nete.
Alan
DOPLNĚK NATURA TRAVEL (DDT):
Aby nedošlo k nedozumění:
* to DDT tam působilo hned po válce v roce 1946 a zlikvidovalo malarické komáry. Zase na druhou stranu, lépe chvíli DDT než pořád malárii. To by tam asi turisti dneska nejezdili.
* řidiči makali jak diví, ale ne na příjezdech k FKK-střediskům. I když to k la Chiappa je skutečně zážitek, zvláště ta první část okolo moře/zálivu.
Znám příjezd k La Chiappa (děs, i když zase na drupou stranu zajímavý), k Riva Bella (dlouhý, mračna prachu), k Corsica Natura a Club Corsicana (společný, poměrně krátký, sice prašný, ale jde to, nesmíte však potkat autobus nebo náklaďák - pak couváte).
Neznám příjezd k Piana Verde a Bagheera, tam jsem napochodoval po pláži.
K ostatním jsem raději nezajížděl, to by mně asi šoféři honili montpákou. Ono totiž to, co z auta je tak trochu legrace, je z autobusu tak trochu malér (to kolegovi nezazlívám, to chce prožít hodně kilometrů na sedadle vedle řidiče Busu). Je trochu širší, o hodně delší, poněkud vyšší a hlavně se musí na konci taky většinou otočit. A to je potom legrace. Na Capo Pertusato si to dokonce řidiči fotili - autobus zadkem nad 300 metrovou skalní stěnou/útesem. A několikrát hrozilo, že půjdem ručně "stěhovat" překážející auta v horských vesnicích. Jen průjezd St.Lucii u průsmyku Bavella nám trval přes půl hodiny. A jak se okolo všichni krásně hádali, kdo má couvat, kam, řidiči vybíhali z hospod - zase mají o čem půl roku diskutovat.
Zdraví Hájek
DDT:
To som sa pobavil. P. kolega, DDT tam este bude 200 rokov. Je to hnusny previt, ktory je velmi perzistentny. Som povodne chemik, dnes prof. ekolog. Viem o com hovorim. A naturisti tam chodia a chodit budu. More bolo mozno tiez zasiahnute, ale to DDT odplavi - nariedi skor, ako stojata voda jazera.
Zdravi Alan
Chápu odpor ekologů proti DDT, ale domnívám se, že Korsičané jsou zcela jiného názoru. Ono umírat na malárii taky asi nebude zrovna to pravé ořechové. O hospodářských problémech takto postižené oblasti nemluvě. A pozor - právě v této oblasti se rodí 75% korsického vína. A velmi dobrého vína (5litrová krabice s výpustí za cca 10 EUR). Kdyby tam dnes místo zbytkového DDT byla hejna malarických komárů, pak by tam zřejmě ani pravověrní ekologové na dovolenou nejezdili. A nebylo by o čem diskutovat. Chci tím pouze říci, že je nutno hledat kompromis mezi ekologií a potřebami technického a společenského rozvoje. Jinak dospějeme k ekoterorismu. Dost asi o tom mohou povídat obyvatelé centra Plzně. Než se dočkají dalničního obchvatu města, tak pomřou. Ale to jsme se dostali od krás Korsiky k úplně jiné tématice. A to je nanic.
Zdraví Hájek
A ještě maličkost - naturisté nezoufejte. Ona ta voda v jezerech (správně Etangech) není vůbec stojatá. Etangy mají jak přítok (řeky), tak odtok (do moře). I když v létě průtok nic moc, tak na jaře, když tají sněhy (ona jsou na Korsice i lyžařská středika s vleky) dojde k pořádnému průplachu. A koupat se budete stejně v moři nebo v horských bystřinách a tůních.
Zdraví Hájek 

Cestopisy: Korsika: 1995 Ivo Žurek Alan Dolog Naturtravel