NATURISTA
Hlavní strana

Naturistické lokality
Česká republika

NUDA & NATURA 
Největší forum v ČR

NATURRELAX
Pražští naturisté

Tábor Nodropedů

Východočeští naturisté

ZPRÁVY Naturistovy cestopisy
LANZAROTE a FKK (Kanárské ostrovy)
Podrobný cestopis o cestě a pobytu na tomto ostrově
6. října 2003 Autor: ing. František Hájek, NATURTRAVEL FOTOGALERIE


Využili jsme nabídky Last Moment a odletěli na ostrov Lanzarote v Kanárském souostroví. Bylo nám jedno kde bydlíme, zapůjčili jsme si osobní automobil a vydali se poznávat jak tento ostrov, tak zejména námi nabízená FKK-střediska na východním pobřeží a další FKK-pláže na jihu a severu.
Zde jsou naše poznatky.
Rekreační zónu (vesničku) Charco del Palo naleznete, když odbočíte ve vesnici Mala směrem k moři (odbočka není vůbec značena, prostě „u hospody vpravo“). Vesnička je tvořena řadou rekreačních objektů, soukromých, firemních, velkých i malých a je určena především naturistům. Jsou zde restaurace, obchod, u většiny objektů jsou bazény. Pobřeží je zde skalnaté, ve dvou chráněných zátokách jsou vytvořena přírodní koupaliště. V prvé je přístup do moře po schůdkách (žebříku), ve druhé je vytvořen umělý bazén, propojený kanálem s mořem. Zde je vstup do vody pozvolný, opatřený záchytným zábradlím. Okolo bazénu jsou písečné terasy, lavice. V době naší návštěvy nebyl zrovna tento prostor příliš udržovaný, bazén nebyl čištěn, ani nebyl příliš využíván. Skutečností však je, že bylo klidné moře a bylo možno se bez problémů koupat v prvém, naprosto přírodním koupališti.
Dá se říci, že jsme ostrov procestovali křížem-krážem. On ani není příliš veliký, silnice jsou celkem kvalitní a provoz poměrně slabý. Vytipovali jsme na si internetu údajné FKK-pláže a vydali se na jich průzkum. Na severozápadním pobřeží to byla zejména dlouhá písečná pláž Famara, kde jsme sice našli mnoho surfařů v neoprenech, naturistu však ani jednoho. Úspěšnější jsme byli na jižní části pláže Janubio v jihozápadní časti ostrova, kde kromě úplně černého písku bylo i několik naturistů. Velice rádi jsme se k nim přidali. Dalším naším cílem byly malé písečné zátoky na severovýchodě ostrova, mezi vyhledávanými lávovými jeskyněmi a Órzolou. I zde jsme vedle jemného, zřejmě z Afriky navátého světlého písku našli pár naturistů. I zde jsme se rádi přidali. Pak se však na silnici nad námi objevilo policejní auto, jehož posádka čile telefonovala a sledovala nás dalekohledy. Očekávali jsme útok dle schématu „četník ze St.Tropez“. Skutečnost byla zcela odlišná – na parkovišti řádili zloději a poškodili a vykradli několik aut. Mezi nimi i naše – a tak jsme museli do půjčovny pro nové. Cílem našeho posledního „pátrání“ byla oblast El Papagayo na jihovýchodním výběžku ostrova. Krásné, romantické písečně pláže mezi skalami nabízejí výborné koupání, přístup k nim je po nekvalitní prašné cestě plné aut a poté po mnoha pěšinkách. Naturistů skutečně velmi málo, jen zdálky jsem na jedné z pláží viděl snad 3-5 osob s nahým pozadím. Na naší pláži nebyl nikdo tak odvážný.
Měli jsme původně v plánu přejet trajektem na Fuerteventuru a navštívit tam námi nabízený hotel. Půjčovna se na tento plán netvářila příliš nadšeně, lodní spojení neodpovídalo předpokládaným kilometrům na tomto daleko větším ostrově a celkový dojem ze zdejšího „maňana“ – to vše nás od našeho plánu odradilo.
Celkový dojem – Lanzarote je velmi zajímavý ostrov, silně ovlivněný vulkanickou činností, pláže zde nejsou příliš časté a velké. Naturisté zde nejsou zrovna v oblibě (konzultováno s delegátkou CK a jejím lanzarotským přítelem), bez problému si samozřejmě užívají ve „své“ vesničce. Rozhodně doporučujeme využít služeb zdejších autopůjčoven, nejsou drahé, stejně jako benzín. Bez auta se také v podstatě na „divoké“ FKK-pláže nedostanete. A nabízené přírodní zvláštnosti tohoto ostrova si Vaší návštěvy zasluhují, stejně jako řada místních restaurací. Ty nejlepší naleznete v menších městečkách a vesničkách na pobřeží. I zde jsou ceny velmi přijatelné. Lanzarote je daleko klidnější oáza rekreace než např. známější a navštěvovanější zkomercionalizovaná Gran Canaria, vzhledem k vzdálenostem doporučujeme schéma pobytu „dobrá snídaně - dopoledne prohlídka některé části ostrova – dobrý oběd – odpoledne koupání na některé z pláží či plážiček – dobrá večeře“.
Fr. Hájek, NATUR TRAVEL - Vaše cestovní kancelář

Odkaz: FKK na ostrově Lanzarote (popis, foto, mapy)
Diskuze: Kanárské ostrovy

Tento cestopis si dosud přečetlo návštěvníků