NATURISTA
Hlavní strana

Naturistické lokality
Česká republika

NUDA & NATURA 
Diskuze o FKK Rhodos zde

NATURRELAX
NOVÝ NATURISTA ZDE!!!

NOVÝ NATURISTA!!!

Naturisté v regionech

Nejvýchodnější řecký ostrov - RHODOS!!!!! NOVÝ NATURISTA !!!! Naturistovy cestopisy
Naturismus na ostrově Rhodos (Řecko) 
Podrobný cestopis o cestě a pobytu na tomto ostrově
28. března 2006     
Autor: JADRAN 

 

 

 

 

 Když jsem prohlížel Naturistovy cestopisy, všiml jsem si nefungujícího odkazu na n-pláž ve Faliraki na Rhodosu. A protože tento ostrov, který mají v nabídce prakticky všechny cestovní kanceláře, jsme navštívili dvakrát a velmi se nám tu líbilo, rozhodl jsem se, že stvořím povídání nové. Úvodem podotýkám, že obě naše dovolené probíhaly na přelomu září a října, což lze na Rhodosu označit jako začátek konce sezóny, takže moje případné poznámky o počasí či množství turistů jsou poplatné této době.

Jak je z přiložené mapky patrné, turistický ruch je soustředěn na severovýchodním pobřeží, v oblasti mezi hlavním městem Rhodosem na severu a městečkem Lindos na jihu. Významnými turistickými středisky jsou dále Faliraki a Kolymbia, v nichž je soustředěna většina hotelů.

 

 

Z pohledu turisty má hlavní město ostrova dvě tváře. Tou první jsou hotely, obchody, restaurace, tržnice, přístav a letiště,obchody, samozřejmě pláže, a tou druhou je historické centrum a to jak antické, tak především středověké, které se kompletně zachovalo a je skutečně impozantní. A pokud už na Rhodosu budete, určitě si naplánujte dvě návštěvy tohoto města. Jednu přes den, nejlépe z průvodcem, který vám město ukáže s výkladem a pak již sami večer a v noci, kdy starobylost tohoto místa se stává přímo hmatatelnou. Středověké město je velmi rozsáhlé a touláním se jeho úzkými uličkami můžete strávit celé hodiny. Určitě si  vezměte pohodlnou sportovní obuv, protože dlažba je často velmi nerovná. Však už je také 600 let stará.

 

Že Rhodos byl významným místem i v době antické a stával zde jeden ze sedmi divů tehdejšího světa, snad není ani třeba připomínat. Památky z této doby najdete na akropoli nad městem. Budete-li zde s průvodcem, dostane se vám jistě rozsáhlého výkladu, neboť Řekové jsou na své antické dějiny náležitě pyšní. Kromě zbytků starověkých staveb poskytuje akropole i nádherný výhled na město a turecké pobřeží.


 

 

Z výšin akropole můžete přehlédnout i poměrně rozsáhlou městskou pláž, která ale nás nijak nenadchla. Rušné město a silnice za zády nepotěší. Od tureckého pobřeží foukal velmi silný vítr, který možná uvítali zdatní surfaři, ale turistům na pláži na náladě asi nepřidal. Kdo by se také radoval, když vidí jak jeho ručník či slunečník mizí nadzvukovou rychlostí neznámo kam. Na severním konci pláže se krčil nějaký nudista zoufalec, ale velké vlny se přez tento úzký konec pláže neustále přelévaly, čímž byl prakticky neobyvatelný. Takže sečteno a podtrženo, město Rhodos je úžasné místo pro milovníky historie, ale z hlediska koupání jsme mu dali znaménko mínus ! 

Pojedete-li z města Rhodosu po silnici na jih dorazíte do města Faliraki .
   
Faliraki je městem hotelů. Od těch obyčejnějších až po velké luxusní, poskytující veškerý komfort. Velkými hotely je obestavěna prakticky celá zátoka. Toto místo je typickým produktem současného pojetí turistického průmyslu. Kromě hotelů zde najdete aquapark, zábavní centrum s různými adrenalinovými kratochvílemi, diskotéky atd. Všude spousta lidí, aut, prostě megalomanský blázinec. A to já nerad. Navzdory tomu, má tohle místo i své kladné stránky, resp. místa a těmi jsou oba konce falirackého zálivu. 

Severní konec velké pláže pokračuje prašnou cestou a po zhruba půl kilometru se vám naskytne nádherný pohled na zátoku s výstižným názvem Paradise beach (Rajská pláž). Na pláži jsou dvě malé taverny, půjčují se zde lehátka a slunečníky, které jsou nejen na pláži, ale i na skalách vystupujících nad hladinu moře. Tatam je šílený shon Faliraki. Vyberete si na břehu či na skále to správné lehátko a posloucháte šplouchání nádherně průzračného moře. Bohužel, tato pláž není nudistická, byť k tomu svým umístěním přímo vybízí. Pokud si ale vyberete ležení někde na skále odvrácené od břehu, nikdo si ani nevšimne, že se koupete bez plavek. Na severní konec pláže navazují skály vytvářející ploché desky. Tady vám nikdo nebude bránit v odložení plavek. Během našeho pobytu se zde občas vyskytovali různí úchylové, ne sice nebezpeční, ale přece jenom, pokud víte, že zpoza skály na vás někdo neustále zírá, jste alespoń podvědomě neustále ve střehu a pocit pohody a bezstarostnosti se vytrácí. V každém případě Paradise beach je krásné místo, které stojí za vidění i s výše zmíněnými omezeními. 

 

 

 

 

 

 

 

Udělali jsme několik kilometrů dlouhý virtuální skok na jižní konec Faliraki a pokud z hlavní silnice odbočíte u tohoto pravoslavného kostela směrem k moři ( na tomto místě je také autobusová zastávka) a poté půjdete při břehu stále na jih dojdete do zátoky ohraničené strmými svahy, v níž se nachází jediná oficiální nudistická pláž na ostrově. Najdete zde základní vybavení, tj. malou tavernu, toalety, sprchu se sladkou vodou a k zapůjčení lehátka a slunečníky. Pláž je kamenito písčitá a do vody je třeba mít obuv. My jsme tu zažili lidí tak akorát, ale v sezóně bude zřejmě plno. Já i manželka jsme velcí vodomilové a se šnorchlem a ploutvemi strávíme ve vodě hodiny. Musím konstatovat, že tady se nám líbilo, protože podvodní život v zátoce byl velmi bohatý. Jak je částečně vidět na pravé straně obrázku, na pláž navazuje porost ze zakrslých borovic, kde by bylo možno se v poledne schovat před sluncem, kdyby … Kdyby to křoví nebylo rejdištěm úchyláků, proti nimž jsou čumilové z českých n-pláží neškodní dobráci. Jednou (netuše co bude ) jsme si chtěli za poledne ve stínu sníst svačinu. Sotva jsme usedli pod keř, začalo roští kolem nás ožívat. Protože jsem byl rozhodnutý jídlo ve stínu dojíst, připravil jsem si k ruce několik kamenů a hlavám vyčuhujícím z porostu jsem jednoznačnými posunky naznačil k čemu je hodlám použít. Na chvíli to pomohlo a vícekrát jsme se o podobnou pošetilost nepokusili a přebývali pod slunečníkem na pláži. Pokud budete na n-pláži ve Faliraki, do houští nelezte a hlavně pozor na děti, ať si tam nejdou hrát na schovku. Mohli by vidět něco, co skutečně vidět nemají. Tohle ovšem není specialita Rhodosu, na podobný problém narazíte všude ve středomoří, kde jsou, stejně jako zde, oficiální a známé a současně volně přístupné pláže, tj. neplacené.

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Rozhodně ale nebylo mým záměrem kohokoliv od pobytu na zdejší nudistické pláži odradit. Naopak, pláž je velmi pěkná  a jak už jsem řekl, jediná oficiální tohoto druhu na ostrově. Ty kačenky na obrázku jsme k večeři nesnědli, to byli maskoti zdejší pláže. Chodili se čvachtat do sladké vody odtékající ze sprchy a všichni jsme jim podstrojovali, takže to byli ti nejspokojenější tvorové pod sluncem.

 

 

Dalším místem v pořadí je Kolymbia.
 V tomhle, kdysi poklidném letovisku, vyrůstají velké hotelové komplexy jak houby po dešti a rychle  tak dohání Faliraki. Není tu ale tak dlouhá a široká pláž, takže nevím, jak se sem lidé v sezóně vměstnají. Tady naháče nehledejte, možná se sem tam nějaký schovává na okrajích pláže na skalách, ale jinak je toto výhradně textilní zóna. Pokud se posledním roce něco nezměnilo. Na obrázku je v pozadí vidět vysoká skála. Na hřebeni je klášter Tsambika a když k němu z druhé strany skály po cestě dojdete ( Určitě to udělejte ! ) naskytnou se vám nádherné výhledy na všechny strany.

 

 

Kopec je to pořádný, ale nedejte se odradit. Pod klášterem je sice restaurace, ale pokud vyrazíte ráno, což kvůli horku je nejlepší, může být ještě zavřená, takže pitivo sebou.

Tenhle obrázek je pohled do vnitrozemí jižním směrem.

 

 

 

 

 

 

Pohled na Kolymbii. Když přijedete na ostrov dnes, budou již volné plochy zastavěné novými hotely.

 

 

 

 
Všude na ostrově je spousta koz a koček. Pokud přijedete na Rhodos na konci sezóny, kdy je všechno vyschlé, kozy jsou velmi hladové a loudí jídlo. Nekrmte je z auta ! Vyhládlá zvířata se derou dovnitř a mohou vypůjčené auto odřít. Nevím, zda se na kozy vztahuje pojištění. Ze stejného důvodu nepouštějte mezi ně dítě s jídlem v ruce. Kozičky vypadají mile, ale ty rohy jsou pravé.

 

 

 

Pod jižním svahem hory s klášterem ( na obrázku je klášter ta bílá skvrnka na vrcholu hory) se rozkládá jedna z nejhezčích pláží na ostrově nesoucí stejný název jako on tj. Tsambika. Jemný přírodní písek s pohodlným vstupem do vody a nikde žádné hotely, či jiné obludnosti. Prostě nádhera. Střední část pláže je s lehátky, jsou tu toalety a několik plážových restaurací, kde se lze za „rozumné“ peníze najíst. Jižní část pláže pak funguje jako neoficiální, leč už roky tolerovaná n-pláž. A jak už bývá dobrý naturistův zvyk, může-li si vybrat místo, vybere si to nejhečí. A to tady platí. Terén za pláží je volná krajina, kam se můžete vydat na procházku bez plavek a na rozdíl od Faliraki, tady na žádné úchyláky nenarazíte. Na dně moře je písek jemný, ale přitom pevný, takže můžete po něm chodit bosky jako doma po koberci. Všude spousta místa, klid, prostě ráj.

Dále směrem na jih jsou další menší turistická střediska, která na konci léta zela prázdnotou vč. tamních pláží. Tam by si člověk skoro mohl hrát na robinsona. Celá turistická oblast pak končí městečkem Lindos, kde podobně jako v Rhodosu najdete mohutný středověký hrad, který vznikl tak, že byla obestavěna původní antická akropole. Také toto místo rozhodně stojí za návštěvu.

 

 

 

 

 

 

A na závěr vás všechny zvu na ostrov, já Drak strašný rhodský (Ale hrozně líný, a už asi milion let se zde na sluníčku vyvalující.)

 

 

 

 


..

Odkaz: FKK na Rhodosu  (v němčině)  FKK-Reiseführer (v němčině)

Tento cestopis si dosud přečetlo návštěvníků