NATURISTA
Hlavní strana

Naturistické lokality
Česká republika

NUDA & NATURA 
Největší forum v ČR

NATURRELAX
Pražští naturisté

Tábor Nodropedů

Naturisté v regionech

ZPRÁVY   Naturistovy cestopisy
Saunování - čím hůře, tím lépe
Přes poměrně dlouhou tradici saunování u nás existuje kolem tohoto druhu relaxace dosti mylných představ
25. listopadu 2004 Ivo Žurek   ing. Radovan Jelínek SAUNA ATHENA  

            Období od podzimní rovnodennosti do Vánoc každý bez váhání označí za nejhoršíSauna Athena Uherské Hradiště čas celého roku. Den se krátí, bláta všude po kotníky, příroda se zavírá ke spánku. Jen člověk si vymyslel, že bude fungovat pořád a že si do toho od nějaké přírody nedá mluvit. Myslím, že dobře dělá - zimních radovánek je celá řada a byl by hřích je jednoduše prospat. Biologie si ale nedá moc poroučet a tak i člověk moudrý má v tomto období silné sklony ke schoulení se do klubíčka a svoji aktivitu omezit na pouhé mačkání tlačítek dálkového ovládání (čehokoli).
Omšelá hesla, která jen děsí slušné lidi jako "Sportem ku zdraví", "Ve zdravém těle zdravý duch", asi drtivá většina populace nechá bez povšimnutí. Je tu ale způsob, který tělu pomůže, ba dokonce nastaví jeho metabolismus a další důležité funkce na správnou míru. A můžete u něho ležet, pospávat, bavit se s ostatními, nebo se nechávat přenášet duchem do libovolných končin světa.

             Stará dobrá sauna
Zná ji každý a právě v těchto nelibých, vskutku nejhorších dnech roku přichází její čas. A je tomu jak z onoho biologického pohledu potřeby oživit choulící se organismus, tak z hlediska přípravy na chladné období - otužování.
           
Přes mnohaletou propagaci a osvětu tohoto přirozeného ozdravujícího procesu je u nás saun pořád nedostatek. Například ve 400 tisícovém Brně je jen asi 40 velkých (s kapacitou prohřívárny cca 15 a více osob) veřejných saun.  Pokud pomineme malokapacitní sauny různých hotelů a fitness center mají v Brně na 10 000 obyvatel jednu saunu.  Převedno do řeči čísel v Brně chodí do sauny každý 25. Brňák. Počet saunujících by byl jistě větší, kdyby nás neovlivňovali všude kolem ty různé zvěsti a mýty o sauně.  

 Zvěsti a mýty o sauně
           
Nejrozšířenějším z nich je asi ten o nadměrném náporu na srdce, organismus. Zátěž je nepochybně velká. Pokud však navštívíte jakákoliv termální koupaliště, jsou zde taková varování úplně běžná a nikdo se nad tím ani nepozastavuje. Návštěvnost takovýchto zařízení je proti saunám minimálně o řád vyšší.  Během saunování se však při rychlené srdeční činnosti ale také zvyšuje velmi důležitá látková výměna, která nám pomůže vyhnat z těla velmi efektivním způsobem škodliviné látky a těžké kovy. Hovoří se, že půlhodinka sauny vyžene tolik škodlivin jako práce ledvin za celých 24 hodin.  
           
Pokud se některá z žen navštěvující kosmetiku rozpovídá, že navštěvuje saunu, určitě jí kosmetička uvede spíše škodlivé účinky sauny na pleť, způsobené střídáním horka a chladu při saunování.  Ale radu, aby přechod s horka do chladu byl pozvolný, jí však zpravidla nedoporučí. Kosmetička, která nenavštěvuje saunu již neví, že před vstupem do bazénu je toto možné bezproblémů udělat pod sprchou, kde se musí každý stejně osprchovat.
           
Snášenlivost tepla je rovněž u každého z nás různá. Kolik z nás ví, jak je mění hodnota teploty s výškou v prohřívárně. Rozdíl teploty na 1 metr výšky je u elektricky vytápěných prohříváren běžně 40°C a více! Takže pokud sedíte na první pryčně nohy máte prohřívány teplotou 50°C a zátylek 90°C. Toto se nestane u plynem vytápěných prohříváren, kde je teplotní rozdíl poloviční, díky nucenému přívodu vzduchu. Takových saun bylo u nás vyrobeno celkem 32 a většina z nich je ještě v provozu. Na přání lze ještě taková kamna vyrobit a je velká škoda, že o ně není již takový zájem. 
           
Se snášenlivostí tepla úzce souvisí téměř klasické otázky: Čím dýchat – ústy nebo nosem? A mě bolí hlava. Pokud je člověk dokonale ochlazený tak při dýchání nosem by hlava bolet neměla. Pokud ano, dýchejte ústy a následující ochlazení proveďte důkladněji.

Moderní doba
           
Dnes je život nepoměrně rychlejší než v minulých desetiletích. Člověk neustále zdokonaluje svoji práci i celý svůj život a na zdlouhavé životní pochody není čas. V tomto je saunování přímo vzorovým příkladem, jak lze namožené tělo během hodiny dostat do velmi příjemného stavu. Sauny jsou tedy vyhledávány jako předěl po náročném pracovním vypětí, u sportovců jako prostředek regenerace a v neposlední řadě plní funkci i společenskou.

Naturismus
           
Podle historických zkušeností lze říci, že sauna přispěla zvláště ve skandinávských zemích k úplně jinému náhledu na společenskou nahotu než je tomu v zemích, kde nemá sauna příliš hluboké kořeny. Společné sauny dnes zaujímají nejatraktivnější provozní hodiny a jsou místy mnoha přátelských setkání.
 Oddělené saunování je i u nás již jen poněkud úsměvným historickým přežitkem a saunování v plavkách se u nás snad už ani nevidí :-D

Závěrem
           
Statistiky o návštěvnosti sauny nebývají téměř vůbec publikovány. Proto na závěr několik statistických čísel týkající se návštěvnosti veřejné sauny ve městě s 40.000 obyvateli.
 

Věková hranice          Muži                Ženy

do 30 let                   6%                 2%

do 40 let                   16%               13%

do 50 let                   19%               10%

do 60 let                   16%                9%

nad 60 let                  6%                 3%

Celkem                         63%                  37%

              Je jen škoda že, děti saunu pravidelně téměř vůbec nenavštěvují, proto nejsou v tabulce uvedeny.

TIP: Položte na rozžhavené kameny v sauně ledovou kostku a pozorujte. Bude se velmi pozvolna vypařovat i několik hodin. 

Diskuze na téma: Vaše zkušenosti se saunou   -  Kam do společné sauny a n-bazénu v ČR