UNIE NATURISTŮ ČECH A MORAVY
Hlavní strana Více o  UNA Regiony Forum Časopis Historie Odkazy Kontakt
Historie naturismu v ČR - 1991
Témata roku:
 
Letos je v seznamu n-lokalit 47 pláží.
V Praze funguje bazén, sauna, tělocvična, posilovna pro naturisty - YMCA. Pro velký zájem mají přednost rodiny s dětmi a smíšené páry.
České Budějovice jsou po Praze druhým městem, kde je zavedeno naturistické plavání v krytém bazénu.
Členský příspěvek UNA činí 10 Kčs/rok. Snaha o zavední slev na plážích pro členy UNA. 
Permanentka na Šeberáku stojí pro členy UNA 89 Kčs/sezonu. Stejně tak na hostivařské OAZE.
Maďarsko: "Naturist camp of fine Art" - tábor pro umělecky zaměřené naturisty.
"IV. International Naturist Sports Meeting" - tradiční setkání naturistických sportovců u Szegedu.

Fungující kluby UNA v ČR v roce 1991 (předsedové):
Brno - Josef Kalas, Ivan Šrámek
Most - Jan Plecháček
Kladno - ing. Luboš Plas
Jeseník - Karel Fritscher
Kopřivnice - Ivan a Miroslava Šubjakovi, Richard Králík a Darja Buíková
Pasohlávky-Mušov - Jindřich Kalda, Brno
Karviná - M. Chorzempa
Sadská - Alois Košnar, Vladimír Major, Josef Kamínek
Pardubice - ing. Dalibor Mokroš
Liberec - UNA Liberec, pobox 28, 460 31 Liberec
České Budějovice - UNA POBOX 370 21 ČB
Prostějov-Plumlov - Karel Novák, Prostějov
Křetinka - Luboš Kupsa, Vanovice

Časopis Naturista léto 1991 (cena 4,60 Kčs) černobílý, 16 stran. Věra Kupsová, předsedkyně UNA. Šéfredaktorka: Eva Špelinová

Vínečko bílé - Brnéčko milé
"Naturistický víkend s ochutnávkou moravských vín" - tak zněl název akce pořádané aktivní MO UNA v Brně. Malé problémy tak vznikly v samém začátku, protože počet zájemců již tradičně přesahoval kapacitní možnosti pořadatelů. Leč všechny překážky se podařilo překonat, dobré vínko od kamarádů vinařů obstarat, sál zajistit, saunu vytopit, kapelu sehnat a vše mohlo začít.
V sobotu 2.3.1991 se od samého rána sjížděli naturisté z blízka i daleka. Především samozřejmě z Moravy, ale i Pražáci, Kladeňáci a další. Bratislaváci z ÚNS, pro které byl brněnský naturistický víkend nejen zábavou, ale i inspirací pro vlastní možnosti pořádání podobných akcí na Slovensku.
Velmi zajímavé bylo sledovat, jak se změnila atmosféra setkání v Brně proti tomu, jak to vypadalo před časem na 1. naturistickém plesu v Hříměždicích. Zatímco před plesem ještě část účastníků nesměle vyčkávala co bude následovat, v Brně se již scházeli staří přátelé, kteří věděli, že je čeká veselá zábava.. Před večerním veselím bylo však vidět diskutující skupinky, protože podobná shromáždění naturistů je třeba využít i k výměně zkušeností a názorů nebo k dotazům stran naturismu. Zkrátka celé odpoledne bylo o čem povídat a sobota uběhla jako voda. Místní sauna stála opravdu za to a vínečko svůj domácí původ vskutku nepopřelo.
Vyvrcholením celé akce byla večerní zábava, při které opět hrála kapela ve stylu country. Že by naturisté měli k této hudbě nějaký zvláštní vztah? Ať je to jakkoli, podle ohlasů se hudba líbila a parket byl plný tanečníků až do vskutku pozdních, lépe řečeno časných ranních hodin. A protože nejen zpěvem a tancem je živ člověk, je nutno zmínit přímo zlatý hřeb programu a to speciální UNA guláš v podání brněnských členek. Všichni se shodli na nejvyšším ocenění této lahůdky, kterou pohostinné Moravanky ještě dále rozšířily o domácí uzené a pikantní jednohubky. Zkrátka v Brně se líbilo všem těm, kteří si přišli popovídat o naturismu, zatancovat, poklábosit s přáteli a koneckonců i i těm, kterým láska k UNA prochází žaludkem. 
A že to byla akce skutečně vydařená, potvrzuje i to, že ti na které se v prvním kole nedostalo, si přímo vynutili na pořadatelích opakování. Kéž by se natuistické hnutí u nás vždy ubíralo takovými cestami.

Z Plumlova:
Aktivita jednoho odpůrce naturistů na Plumlovské přehradě:
"Všichni odpůrci zřizování NUDISTICKÉ PLÁŽE POD PLUMLOVEM přijďte dnes 21.7.1991 v 15 hod. na můstek směrem k přehradě a společně ty úchylné PRASÁKY VYŽENEME!"
(na sraz se dostavil pouze jeho vyhlašovatel a tudíž se radši sám hned na počátku demonstrace rozešel).

Vyprávění o tom, kterak česká holka přes naturismus ke štěstí přišla
Zdenka Málková, studentka ČVUT, po rodičích naturistka, toho času pracující v kanadském Montrealu jako modelka agentury LOOK. To by mohla být velmi stručná charakteristika vysoké a sympatické dívky, která strávila hodinku ze svého času v typické francouzské kavárničce v Montrealu se členem redakce NATURISTA. První otázka pochopitelně zněla:
Zdenko, jaký je váš vztah k naturismu?
Z: Mohu směle tvrdit, že jsem se už jako naturistka narodila. Maminka i tatínek holdovali naturismu co pamatuji a já jsem měla svoje první plavky až na povinném plavání ve škole. Každé léto jsme jezdili kam se dalo, ale vždy bez plavek. Takže k naturismu jsem se dostala tou nejpřirozenější cestou. Kromě toho dnes navíc mohu prohlásit, že jsem živý doklad o tom - kterak česká holka přes naturismus ke štěstí přišla.
Vyprávějte o tom! To bude jistě zajímat především naše čtenářky.
Z: Vlastně se dá říct, že vše bylo velmi jednoduché a hlavně se seběhlo velmi rychle. O letních prázdninách jsem jela navštívit svoji sestru, která se sem do Kanady provdala. Už při party na uvítanou mne švagr představil svému příteli, fotografovi agentury LOOK. Ten byl přesvědčen o mé fotogeničnosti a projevil zájem se mnou udělat pár fotografií. Pak už šlo jedno za druhým. Fotky se líbily a já jsem dostala první nabídku na focení malé kolekce sportovního oblečení.Řekla jsem si: "výtečně, alespoň bude tučnější kapesné...".
Jak se ta kolekce povedla?
Z: Vydařila se. Ale nejdůležitější bylo, že fotografové si všimli, že jsem opálená úplně celá a jako blesk přišel návrh na další smlouvu. To již nebylo jen malé kapesné, ale celý nabídkový katalog vývozců dámského prádla. 
To se asi již nedalo stihnout za jedny školní prázdniny?
Z: To určitě ne. V Praze jsem musela přerušit studium. To proběhlo docela hladce a pak už nezbývalo, než se pustit do práce.
Jak se vám tato nová profese líbí a co vaše kanadské kolegyně?
Z: Práce modleky je tady velmi tvrdá a náročná, ale velmi uspokojující. Když jsou výsledky dobré, je úspěch i při tvrdé konkurenci. Bylo to docela zábavné, když některé modelky - Kanaďanky ode mne cizinky zjišťovaly, kde je u Montrealu nejbližší naturistický klub.
A máte vy vůbec nyní čas na naturismus?
Z: jestli máte na mysli jen opalování, tak to mám přímo v pracovní náplni. Tady je ale nejúžasnější dostat se ven z města - do přírody a já, jak mohu, tak z města utíkám. Doslova kradu každou volnou chvilku, protože pro mne, jako naturistku, je zdejší příroda doslova šok, v tom příjemném slova smyslu. Čistota lesů a řek, papenské ticho, plodnost půdy a v tuto dobu hýřivé barvy podzimu. Obdivuji bezpočet křišťálových jezer, jako předurčených k ponoření bez oděvu a oddychu od městské šedi.
Líčíte kouzla zdejší přírody opravdu sugestivně, ale je ještě něco, co vás zaujalo?
Z: I když říkám, že z města utíkám, tak zase na druhou stranu tvrdím, že člověk by měl zkusit a poznat co nejvíce. A proto těm městům se navyhýbám zas tak úplně. Obecně jsou zdejší města velmi čistá a spoustou zeleně působí velmi svěžím dojmem. Montreal je příjemné město se svými pouličními kavárničkami, malými krámky a právě vynikajícím oděvním průmyslem. Nebo třeba Toronro s exkluzivním EATON CENTRE. NA vyprávění své babičky o velkolepých poutích a selských jízdách a také na knížky o indiánech jsem si vzpomněla na CALGARY STAMPEDE ACTIVIES: největší světové OPEN AIR SHOW ve městě téhož jména.
Co byste v tuto chvíli chtěla vzkázat domů? Nemyslím teď rodičům, ale naší pomyslné rodině naturistické?
Z: Moc bych si přála , aby každý vyznavač našeho hnutí měl možnost navštívit tuto zemi, protože právě kanadská příroda je něco, co by každý naturista určitě obdivoval.
Děkuji za rozhovor.

J. Široký - Montreal


Diskuze na téma:Historie naturismu u nás

NATURISTA
Hlavní strana

Naturistické lokality
Česká republika

NUDA & NATURA 
Největší forum v ČR

NATURRELAX
Pražští naturisté

Tábor Nodropedů

Naturisté v regionech