NATURISTA
Hlavní strana

Naturistické lokality
Česká republika

NUDA & NATURA 
Největší forum v ČR

NATURRELAX
Pražští naturisté

Tábor Nodropedů

Naturisté v regionech

ZPRÁVY   Naturistovy cestopisy
Propagace naturismu
Nejdůležitější etapa v šíření tohoto životního stylu - u nás silně pokulhává 
15. listopadu 2004
Ivo Žurek   

V poslední době vznikla řada naturistických aktivit, které se buď již rozběhly nebo je zahájení teprve čeká. Jistě bude velmi důležité předávat si zkušenosti a vyvarovat se chyb, které se staly a pořád stávají.

Se začátkem září zahájilo n-plavání v Brně. V krásném, zmodernizovaném prostředí ML Rašínova - přímo v centru Brna. Propagace se konala na internetu a trvala přes rok. 
Po začátku se návštěvnost zastavila na vrcholných 26ti lidech a za poslední měsíc má stagnující návštěvnost nedosahující ani 20ti plavajících (tedy poloviny kapacity bazénu). 
Organizátor uvažuje o nutném zvýšení vstupného. 
To je jistě přiklad nezáviděníhodný, jeden by řekl odstrašující. 
Příčiny: Slabá propagace v místě - osobní pozvání, zprávy v místních médiích, letáky, uvedení na navštěvovaných www stránkách, které se plaváním v Brně zabývají.

Pro příklad uvedu místa, kde n-plavání funguje:

Praha 25m bazén - www, loni zahájilo toto plavání v menším bazénu a postupně se rozrostlo do 25metrového bazénu na Vinohradech. Propaguje se permanentně na všech n-plážích v Praze (letáky, osobně, letní období).  Dnes je návštěvnost stabilně na cca. 40 lidech. 

Hradec Králové 50m bazén - n-plavání diskutabilního rázu, ovšem i přesto je návštěvnost min. 40 lidí (kapacita 50m bazénu je 240 lidí). Hovoří se o zavedení povinných "smíšených dvojic", nebo podobném opatření. To se vyzkouší na následující akci, která bude ve všech prostorách HK Aquacentra.
Propagace: vlastní stránky s aktuálními otevíracími dobami, které se mění každý měsíc. Zde se přímo propagují n-akce. Tyto stránky jsou aktuálnější než originální stránky Aquacentra, proto je přebírají i důležité servery Hradce Králové. Články do novin, poutač v místní televizi, solidní zázemí z letních aktivit, stálý prop. panel 40x40cm u pokladny Aquacentra HK s aktuálními zprávami i dokumenty uskutečněných akcí:
Východočeští naturisté na Mikuláše 2004

VŠESTARY u HK - www . Přes skutečnost, že se na Královéhradecku konají už jiná n-plavání, tak se na této malé vesnici koná n-plavání 2x týdně a jednou za měsíc je zde sraz naturistů z HK i Pardubic. Zde je dlouhodobější tradice rodinného plavání, kterou přímo vzorovým stylem podporuje jak personál centra, tak vedení.

OSTRAVA SČSN Sdružení se 3000 členy, n-plavání každý týden. Odtud máme jen kusé zprávy. 

Pro doplnění BABYLON Liberec - region bez většího naturistického zázemí, n-plavání je navštěvováno velmi sporadicky. Na občasné n-párty se sjíždějí naturisti zdaleka, místních je velmi málo.

Co tedy říct závěrem?
Nespoléhat na vyhlášení, prohlášení, výzvy na internetu. Ten podpoří akci POUZE z několika málo procent. NEJDŮLEŽITĚJŠÍ je propagovat v místě konání. Pokud možno podle výše uvedených dobrých zkušeností. Naturismus je zcela běžná záležitost, která se v praxi nijak neliší od jiných sportovních aktivit. Proto je třeba ho také tak propagovat. Oprostit většinovou veřejnost od smyšlenek, dohadů a "zvěstí", že naturisti jsou extravagantní shluk lidí, které je třeba izolovat.

N-plavání před zahájením: AQUADROM MOST 3. prosince 2004 INFORMACE

 

Diskuze na téma: Propagace naturismu