NATURISTA
Hlavní strana

Naturistické lokality
Česká republika

NUDA & NATURA 
Největší forum v ČR

NATURRELAX
Pražští naturisté

Tábor Nodropedů

Východočeští naturisté

ZPRÁVY   Naturistovy cestopisy
Naturistická rovnodennost 
Pozvolné probouzení naturistů ze zimního spánku 
Ivo Žurek 24.3. 2003

Za oknem by se zdálo, že prvnímu výletu do přírody už nic nebrání. Pálící sluníčko už vytáhlo i toho posledního zimního spáče z brlohu. Venku to je ale přece jen dost velké zchlazení a tak naturista po sváteční procházce opět zaleze do tepla a pokud nemá možnost zaplavčit si v bazénu, tak si zatím nechává o blahodárném vyžití jen zdát.
     Dnes ale je už čas, kdy skoro každý plánuje, jak prožít letní dovolenou. Právě proběhlá anketa ukázala, že drtivá většina našich čtenářů plánuje vysloveně naturistickou dovolenou. Celkem není divu, Naturista neustále krouží světem a pídí se po zajímavých místech, kam by našince pozval. Dělá to s takovou vehemencí, že propagovaná místa propadají panice :-) a prosí o stáhnutí veškerých linků o jejich středisku z Naturisty. Stalo se tak v případě historie naší titulní fotografie, která je z pyrenejského N-střediska Mas De la Balma. Jistě si vzpomínáte, jak jsem popisoval žádost zástupců tohoto kempu na uveřejnění kontaktu na ně z naší titulní fotografie. Následovala doslova okupující návštěvnost z domény CZ a panický strach Pyrenejanů z naturistů z Česka, která předčila tradiční návštěvníky z Německa, Holandska a tak. Francouzi si zřejmě hned představili Čecháčky s jejich přívěsné vozíky s tatrankami, gulášovými konzervami, PB-lahvemi, Dobrou vodou a basou Gambáče navrch. Dost možná je u nich známá česká vynalézavost v konzumaci snídaní na švédských stolech, kde se šikovný CZ-naturista při jednom chodu dovede napakovat i na několik dní dopředu. Zkrátka, dostal jsem zděšený email, že mají reálnou obavu z hromadných návštěv z Česka (Východu) a nejsou na toto (krupobití) připraveni. Zmohl jsem se jen na pro ně ne příliš povzbudivou odpověď, že do roka a do dne budeme s nimi stejně v jednom společném státě a tatranky OPAVIA a paštičky HAMÉ stejně dříve nebo později dobudou západní Evropy.
     Naše cesty plánujeme ale i do jiných zemí. Tradiční Chorvatsko je na naše národní zvyklosti již zvyklé, tak obava nehrozí. Jedinou kaňkou na jinak blankytně modrém dojmu ze země našich jižních slovanských sousedů je tedy letos novela o podvodních činnostech, zakazující individuální potápění. Pokud si troufnete alespoň náznakem na chorvatštinu, tak si tady můžete přečíst mnoho rozhořčených reakcí na tuto novelu.
Mnoho z nás plánuje Itálii, naturismu ne příliš zaslíbenou zemi. Našinec ale pozvedne obočí nad obsáhlostí a výbornou informovaností stránek italského naturistického svazu FENAIT, doporučuji. A tak bychom mohli cestovat po dalších zemích. Dosti rychle rozvíjející se rubrikou i na Naturistovi je ŘECKO. Také rubrika cestopisy může být pro nejednoho naturistu inspirací. Leckdo se rád vrací do Španělska.
     Mnoho lidí bere letní cestování jako jeden velký odpočinek a starost o veškeré zařizování, vyběhávání a nervování ponechá na odborníkovi. V ČR je pro naturisty jeden z nejpovolanějších jistě NATURTRAVEL, cestovní kancelář, která již tradičně organizuje naturistické cestování po celém světě.
     A pak už zbývá asi jen ta většina národa, která zůstane doma. Však nádherných naturistických míst je u nás přes 100 a to nepočítám tisíce míst, zákoutí, zátok jezer, která všechna skýtají naturistům nerušené zázemí.
Hlavní akcí roku pro Nodropedy je letní tábor. Po loňském dosti úspěšném táboře u Machova na Broumovsku se letos Nodropedi stěhují do míst vysloveně naturistických a blíže středu republiky. Místo je uprostřed zatopených žulových lomů na Skutečsku (Chrudimsko) a po řadu minulých let se zde koná spřátelený naturistický tábor Junior naturist z Tišnova. Z jejich loňského tábora a naší průzkumné výpravy jsem sestavil fotoalbum. Letošní (9.-23.8) Nodropedi tedy zamění ledovou říčku Židovku za velmi příjemný soukromý lom u Mrákotína, kde je v okolí celkem asi 20 jiných lomů, kam budeme pořádat cyklistické výpravy. Jinak tábornický život se bude odehrávat v režii minulých táborů - indiánská sauna, malování na tělo i jinak, vyrábění nejrůznějších přírodních pomůcek a nástrojů, vor pro plavbu po lomu atd.atd. Pro velmi zaměstnané příznivců Nodropedů plánujeme víkendové setkání na tomto táboře, které se uskuteční 15.-17.8.

     Jarní rovnodennost nás tedy překulila do přece jen nadějnější části roku, která v nás už vzbuzuje naději na příznivější období. Přeji všem naháčům, aby se jejich letošní naturistické plány vyplnily a všichni abysme na podzim byli opět bohatší o zážitky i zkušenosti z různých míst světa i ze setkání se zajímavými lidmi bez plavek.