NATURISTA
Hlavní strana

Naturistické lokality
Česká republika

NUDA & NATURA 
Největší forum v ČR

NATURRELAX
Pražští naturisté

Tábor Nodropedů

Východočeští naturisté

ZPRÁVY   Naturistovy cestopisy

NATURISTICKÁ VIDEA 
V České republice působí jedna z největších světových firem  EUROPA DOCU-SEARCH,INC., THE HELIOS NATURA COLLECTION™, EUROVIDFKK™. 
 VLAĎKA KOCH, ROBERT KOCH a zároveň zde natáčí naturistické filmy.

12. května 2003 Ivo Žurek 

"To je téma! Jaképak plahočení se po mezi, nechat se kousat mravenci a spalovat nesnesitelným sluncem - stačí se pěkně v klídku uvelebit v řádně uzamčeném bejváku, zmáčknout knoflík... a všechno to, po čem bysme se museli pídit po dlouhých štrekách našich nuda pláží máme pěkně a přehledně přímo v naší televizi. Řeknu vám ale, že oproti tomu, jaká vládne na nuda plážích nuda, jsou naturistická videa z Ostravska nabita energií a nadšením." 
Máte pravdu, je to téma jako BRNO. I když tedy nebude řeč zrovna o metropoli jižní, ale spíš severní Moravy, tak o tomto počinu určitě stojí za to napsat a podiskutovat o něm. Výsledkem ovšem nebude spokojené uspokojení na pohodlném otomanu, nýbrž chuť zažít něco podobného jako se děje v proběhnuvším filmu.
     Před časem jsem dostal darem ukázkovou kazetu zmíněné firmy a po množství již dříve prezentovaných fotografií byl na určitý styl této firmy připraven. V koutku duše jsem doufal, že se u nás snad točí zajímavější videa než např. v Holandsku nebo Austrálii, odkud jsme videa již viděli. V prvním z nich napřed vedl zřejmě zasloužilý prezident celoholandského naturismu dlouhosáhlou přednášku a zbytek obsahoval detailní záběry holčičích pozadí, mrskajících se na nafukovačce. Australské video zase popisovalo výlet dvou děvčat z jednoho konce Sydney na druhý. Solidní nuda. 

Na severní Moravě je NUDA bez nudy.    
     Nudu tedy zaženeme a přeneseme se do jedné ostravské tělocvičny, kde to od prvního okamžiku spuštění videa hlučí rozdováděnými naháčky. Forma videa je typické HOME video se svojí nezaměnitelnou spontánní atmosférou, jakou dovede zrežírovat jen sám život. Spontánnost doslova nevídaná, řekl bych přímo moravská. Hned mne napadnou všechna ta dokolečka omílaná témata na všech možných internetových klubech - jestli s dětmi, a že se dospívajícím nechce a co by řekli známí a v práci, a že se to stejně kromě u vody jinam nehodí... Tak na tyto a mnoho dalších otázek tím nejnázornějším způsobem odpovídají tyto filmy. Všemi tituly se táhne ta nejskvělejší nálada, radost z pohybu a života. Možná to přijde trochu absurdní, ale tato videa nevyzdvihují nahotu. Ehm, tedy na vysvětlenou. Ohniskem zájmu je něco jiného než nahota. Je jím tanec, sport, návštěva přátel v panelákovém bytě, oslava narozenin, Silvestra nebo bezvadný víkend prožitý s přáteli z naturistického klubu. Záběry se nikdy nezaměřují na popis nějakého těla nebo jeho částí. Dychtivý maniak si tedy na své nepřijde, kazetu po pár minutách vypne a sáhne po něčem "masitějším". Jistě, tyto filmy zachycují živou atmosféru životního stylu, který je opředen zvěstmi, pomluvami, výmysly a je drcen většinovou společností. Zmíněná videa toto od základu vyvracejí a dokazují, že nahota je přirozená, nikomu neškodící a pro všechny zúčastněné osvobozující. Ukazují, že naturistický styl je živý, pokud má správné podhoubí a prostředí. Nezná věkové, váhové, výškové rozdíly, zná dobrou náladu, vstřícnost, přátelství. Na severu Moravy má naturistické hnutí tradici několik desítek let a je v celé ČR ostrůvkem, kterému zbytek republiky bude roky závidět, možná bezúspěšně. Můj největší dojem z této kazety je jakási instruktivnost, názorná ukázka jak skvěle se lidé mohou bavit. Co je možné dělat ve volném čase v klubech, u vody, nebo na chalupě i doma. Jen stačí zapojit fantazii. Tyto kazety by se měly rozdávat po všech místních naturistických klubech zdarma jako praktické příručky... Aha, 13 let od komunismu. Tak pardon, rozdávat by se mohly - černé kopie, černý trh, podpůltovky... Tak to už známe. V každé normální společnosti se vše řídí svou cenou a pokud někdo sezve na natáčení stovky aktérů, najme prostory, střižnu, výrobu atd.atd., tak musí vydat pěknou částku, aby se dílo uskutečnilo.

Co je to za lidi? 
To je dosti častá otázka. Tak tedy pěkně od začátku a ten už je z dnešního pohledu historický. Na přelomu 80.-90. let se s všeobecným zájmem o náš region začaly zajímat o Československo i americké naturistické organizace. Jedním jejich zástupcem byl i Robert Koch, který hned po první návštěvě doslova nadchnul úrovní naturistického života na Ostravsku. A hned tu byla myšlenka propagace tohoto životního stylu, hlavně v USA, zemi v tomto směru dosti zpátečnické. Ke spolupráci se však z místních nikdo nehrnul, ba naopak. Ihned začaly pomluvy, závist, uraženost... Jedinou, kdo přislíbil pomoc, byla tehdejší aktivistka UNA Vlaďka Pěntkovská. Jako velmi aktivní a energická žena, matka tří dětí měla k rodinnému naturismu přímo vzorový vztah a spolu s jejími organizačními schopnostmi utvořila spolu s R. Kochem tým, který během následujícího desetiletí vytvořil obrovské dílo. A snad tomu chtěl i osud, ale rodily Newyorčan poznal v Ostravandě nejen skvělou manažerku, ale i svoji celoživotní partnerku. 
Vraťme se ale přímo k aktérům. Těchto je ve filmech od desítek až po stovky. Vyzařuje z nich bezprostřednost, absolutní naturismus, který během shlédutí filmu přenesu určitě na všechny diváky.
Mezi zúčastněnými jsou vidět dokonce i nadšenci se solidními pruhy od plavek, ale tito se očividně baví stejně nevázaně jako ti v jednolitém naturistickém stejnokroji. Každý jistě chápe, že naturistických míst není všude tolik, aby se všichni mohli volně pohybovat jak se komu zlíbí. Všeobecně nastolená radostná a přátelská atmosféra je hlavní devizou celé produkce této rodinné firmy, která se všemi svými tituly zaměřuje na rodinné soužití i vyžití. Mezi zúčastněnými můžeme tedy vidět několikaměsíční batolata, jejich starší sourozence, rodiče, kamarády a celou rodinnou atmosféru naplňují i babičky, které se baví stejně dobře jako jejich vnoučci. V zahraničí jsou tituly manželů Kochových hodnoceny jako nejkvalitnější a nejlepší naturistické dokumentární video. Nejnovějším úspěchem je prestižní ocenění předního světového naturistického časopisu Naturally Magazine.   

Pro koho a proč?
     Podle mne jsou tyto filmy pro lidi, kteří nějakým způsobem k naturismu tíhnou, potřebují pomoci přesvědčit partnera, chtějí svému okolí ukázat, že jejich styl je zdravý a nikomu neškodící. Kdo hledá tělesné uspokojení, ten by se měl obrátit jinam. 
Komu jde o propagaci naturismu, tak je na tom nejsprávnějším místě. Může vynechat všechny teoretické příručky, knihy, články. Stačí si pustit kousek jedné z uvedených kazet a o kladném přínosu naturismu pro lidi je hned každému jasno. 
Osobně musím zkonstatovat, že po trpkých zkušenostech se zahraničními N-videy se naturistické filmy ze severu Moravy ukázaly ve velmi dobrém světle. Navíc se tu sešla v dnešní době zcela vzácná shoda názorů na propagaci naturismu jako rodinného životního stylu. Jako hlavní přínos vidím společnou myšlenku propagace naturismu jak manželů Kochových, tak Naturista.cz. Jsme si vědomi, že naturistů je pořád ještě velmi málo na to, aby mohli svůj životní styl propagovat jednotlivě a bez zábran. Mnohými je naturismus zatracován jako dekadentní směr lidského počínání, či jako zvrácenost. To je jistě pohled nezasvěceného pozorovatele zvenčí. Uvnitř kolektivu naturistů je již nálada úplně jiná a kdo jí propadne, tak je obohacen o dosud nepoznané zážitky, které mu zůstanou po celý život. K pomoci v přesvědčování o prospěšnosti naturismu na lidského ducha velkým dílem pomohou i naturistické filmy ze severní Moravy.

ČESKÁ NATURISTICKÁ VIDEA - VSTUP


  

Tento článek si dosud přečetlo návštěvníků