Růženin lom, Pod Hády

Hned u vchodu (díry v plotě) vítá velká tabule, kterou tam umístili ochranáři. Nezakazuje vstup, ale informuje o lokalitě. Je to bývalý, dnes rekultivovaný lom s jezírky, rákosem a zajímavými geologickými útvary. Ochranáři tam žádají veřejnost o maximální ohled k tamní přírodě, doufejme, že naturisté s tím žádné problémy mít nebudou.
Jde se tam směrem k vysílači na Hádech, uličkou kde je na jedné straně kopec, také chráněný, a na druhé je zařízení židenických kynologů a kousek dál také policejní psinec s cedulí jak vrata, takže nezabloudíte. Jak končí psinec, tak přesně naproti je v houští skrytý onen plot, díra je nějak značená, takže soudím, že je oficiální. Za dírou ostrý sešup dolů, a jste v ráji. Pravda, pro milovníky dobrého koupání to nic moc není, voda je mělká a celková plocha vody je velmi malá. Ale pokud Vám jde hlavně o pobyt v přírodě, v klidu a harmonii se sebou i s druhými, tak je to Vaše místo. Je tam daleko víc místa k procházkám než na přehradě, neruší Vás očumovatelé z lodí ani civlizační hluk a smrad. Osazenstvo je zčásti nahaté, většinou (doufejme, jen dočasně) textilní, ale problémy jsem tam nezjistil. Nenaturisté o výskytu naháčů vědí a tolerují je. Pro mně ideální lokalita. Nemám rád gheta všeho druhu, naturistická nebo vozíčkářská nebo jaká. Je tam prostě super. Samozřejmě, infrastruktura veškerá žádná, jídlo a pití sebou, ale i to mi vyhovuje víc, než hospoda "na príglu".
Ještě bych chtěl navrhnout budoucím nahatým návštěvníkům, aby se zkusili svléknout už před plotem, když už vstupují do ráje. Vzhledem k tomu, že jsou kolem vzrostlé stromy i houští by to nemělo vadit nikomu.

Jak se tam dostat:

Sám se tam dostávám na vozíku a orientuju se jednak intuicí, ta mi funguje, jednak celkem jednoduše, vidím Hády, tak tam směřuju.
Informace o možnostech MHD:
Jedou tam v podstatě 3 autobusy: č. 56 ze Staré osady, č. 78 z Líšně (Houbalova) do Modřic Olympie, a pak bezbariérový autobus č. 204 (ten jen ve všední dny).
Pro úplnost uvádím, že na zastávce Velká Klajdovka, která je nejblíž Růženinu lomu zastavuje i autobus č. 99, který ale jezdí jen brzy ráno a pozdě večer. Ale třeba tam budete chtít do rána stanovat.
Taky tam jezdí speciální "cyklistický" autobus C2 ze Staré osady, připomínám že jen o víkendech.
Veškeré jízdní řády uvedených spojů najdete na stránce Dopravního podniku města Brna.
Vystoupíte ve všech případech na zastávce Velká Klajdovka.
Dáte se směrem od sídliště, a po pár metrech uvidíte velkou křižovatku. Za ní uvidíte odbočku, u které je spousta cedulí, označujících podniky, které pod Hády sídlí. Je tam i cedule Kynologický klub, a taky zákaz vjezdu s výjimkou pro pracovníky a zákazníky oněch firem. Dáte se tudy (pozor při přecházení křižovatky!).
Podél psince pořád dozadu, tam, kde psinec končí uvidíte na protější straně cesty mohutné houští, a tam je ona díra v plotě.

Lidem poněkud ztrpčují život místní pejskaři (pejsci za to nemohou), kteří tam občas poskytují svým čtyřnohým miláčkům (pánům?) výběh i koupání. Někdy jich je na mne moc, naštěstí louka je to obrovská, a dá se odstěhovat z jejich dosahu. Prosím Vás, máte-li pejsky, radši je tam sebou nevoďte. To není jen můj názor, na velké tabuli u vchodu je pobíhání psů, natož pak jejich koupání v jezírkách explicitně zakázáno. Měli byste mít na vědomí, že kynologický cvičák je přesně na opačné straně silnice proti lomu. Vždyť na venčení psů je v Brně přece jenom daleko víc místa než na naturismus.
Bojím se, že jednoho dne tam přijde nějaký ochranář na kontrolu, a když tam uvidí psy, nechá to celé zavřít i pro lidi, a bude po lokalitě.

Nakonec bych Vás naturisty chtěl opravdu strašně moc poprosit, abyste se k té přírodě (natuře) chovali opravdu jako skuteční naturisté.
Díky.
Nashledanou na doposud nejhezčí objevené nahaté lokalitě v Brně.

Abel, léto 2002

Autem se na Růženin lom dostanete když od konečné tram. 8 pojedete stále rovně (zatáčka vlevo) směr Hády až se dostanete na takovou křižovatku, ale vy stále pojedete rovně. Mimo jiné je na tom rohu i ukazatel na kynologický areál (Ábel napsal že je to policejní psinec) a dojedete až tam. Pro orientaci, kdyby jste jeli z té křižovatky vpravo nahoru tak dojedete k hotelu Klajdovka.
Být Vámi tak dovnitř do Růženinýho lomu nejdu, protože je to tam fyzicky hlídané dvěma Securiťákama ve spolupráci s policií, údajně do 18. hodiny. Prý kvůli nějakému biotechnickému výzkumu. Mají na to i nějaký hornický zákon 44/1988 Sb.
Jeden nudista opalující se nad lomem se i rozčiloval že házejí čundráky a nudisty do jednoho pytle, protože čundráci tam dělají bordel a pak tam nemohou ani nudisté!
Prchal, 30.6.2002

Vstup do Růženina lomu je jako sázka do loterie. Jednou to lze podruhé je hlídán hlídací službou. Připadá mi však, že tato hlídací služba je téměř socialistická. Většinou totiž hlídá v době kdy není počasí zrovna ideální. To máte tak, jako se čekalo s vytápěním domů až bude tři dny po sobě mráz. Pak sice bylo hezky, ale už se topilo.
Do lokality Růženina lomu chodím již více jak 10 let. Za tu dobu se mnoho lidí snažilo o jeho uzavření, honila nás zde i policie, ale chodí se tam stále. Nyní jsou v lomu a jeho okolí naučné stezky, které jsou přímo napojeny na díru v oplocení, tudíž je tato díra oficiálním vstupem. Přístup je tedy možný jak shora přes Velkou Klajdovku, tak z dola. Nelze zde však přijíždět autem, jinak se vystavujete riziku pokuty při vjezdu. Auto však lze nechat na Velké Klajdovce a sejít dolů cestou kolem oplocení, kde jsou vyrobeny schůdky. Ostatní stezky Vás přivedou na vyhlídku na lom či na město Brno.
Ivan, zima 2003