NATURISTA
Hlavní strana

Naturistické lokality
Česká republika

NUDA & NATURA 
Největší forum v ČR

NATURRELAX
Pražští naturisté

Tábor Nodropedů

Naturisté v regionech

ZPRÁVY Naturistovy cestopisy
Naturistická Sázava 2006
Dlouhatánská n-jízda s nekonečným mořem zážitků
24. červenec 2006
Ivo Žurek

Ptáte se "Kde domov můj?". Tak vězte, že Posázaví je domovem Čechů z nejtypičtějších -
Pravé české chatky až chatitičky, Velké Dářko, Žižkova mohyla, Haškova Lipnice, ... a samozřejmě vodáci! :-)
Řeka Sázava je jejich místem velmi oblíbeným. Tento víkend jsme podnikli naši už druhou n-výpravu těmito vodami.
Obsazení: dvacítka oplatilských naturistů
Trasa: město Sázava - Týnec nad Sázavou
Náročnost: plouživé tempo pro 9 - 40tileté děti.
Zvláští a speciální poděkování Okulence za perfektní zorganizování bezchybné akce!

Sázava a naturisti
Sázavu jsme si vybrali z několika důvodů. Jeden z nich je nenáročnost pro sjíždění, takže s námi v poklídku jeli i naše poměrně malé děti (od 8 let). Pro poklidný naturismus jsou téměř po celé délce řeky vhodné podmínky, proto to plouživé tempo ;-). Řeka byla přes prázdninový čas a víkend téměř poloprázdná. Plížili jsme se tedy rychlostí cca. 9km za den a vychutnávali téměř každé zákoutí a písčitou mělčinu k poživačnému kochání se naší přírodou.
Naturisti na Sázavě 2006

Hned výjezd z města Sázava je úchvatný. Okamžitě vás pohltí kaňonovitý charakter krajiny, omamná vůně mohutných netýkavek a voda, která voní lesem.

První zastávka za Sázavou - krásné mělčině a dravému proudu nemohl nikdo odolatPrvní zastávka na sebe nenechala dlouho čekat a po pouhých asi 2km jsme neodolali a zaparkovali na krásné mělčině. Děti se dosti dravého proudu nemohly nabažit.
Dospělí si tady konečně mohli vydechnout po hektických přípravách na cestu, klikliklikaté cestě do Sázavy a ne zrovna jednoduché přípravě pro samotné první odražení od sázavského břehu. Vše umocňovalo vedro přes 30°C.
Odpoutáním se od břehu ale všechny trable a starosti opadly a my jsme se ocitli doslova v jiném světě. A ten nás bohudík provázel celým naším sázavským putováním.

První zastávka krátce za Sázavou
Jednomu by se zdálo, že řeky nejsou moc vhodné pro koupání. Kolega rybář po celou dobu naší plavby život v řece bedlivě sledoval a přišel na zajímavé výsledky - viděl raky a pstruhy, kteří jsou barometrem čistoty vody. Zdravotní potíže neměl kromě úpalu z tepla nikdo.


Docákáno, dočvachtáno - máme před sebou ještě na naše poměry dlouhou cestu. Tak se naše flotila o 9ti lodích šine líným tempíčkem kupředu. Scenérie mezi Sázavou a Chocerady jsou překrásné - velmi členitá krajina s malebnými chatičkami rozesetými občasně po obou březích. Všude klid a mír, na vodáky jsme téměř nenarazili.

 

Tisíce chatek podél SázavySázavské chatky jsou v mnoha případech vystavěny v téměř nedostupných místech.

 

 

 

 

 

Náš první tábor byl v Choceradech-lávce. Na obrovské louce u řeky netábořil nikdo. Jen asi 150m vedle bylo na jiném tábořišti několik stanů. Takže jsme okamžitě v tomto místě založili náš pojízdný n-tábor a pustili se do obhlídky místa. Vlez do vody je tady pěkně vysypaný křemičitým pískem. Asi 100m od břehu je rekreační středisko s kurty, hřišti, restauracemi. Ač o prázdninách a víkendu to tady spíš zelo prázdnotou a "naším" vchodem do vody za celou dobu prošlo jen asi 5 lidí. Restaurace bych označil jako slabší průměr, zvláště podnik Sp. Vaníček jsme radši opustili, protože se nějak ani neráčili nám věnovat. V sousední restauraci to bylo lepší, jídlo ale nic moc.
Naturisti v Choceradech - lávce

Cesta pro auta - Posázavský pacifik
Po chvilce lenošení a stavbě tábora jsme vyrazili zpět do Sázavy pro auta. Choceradské "nádraží" je zajímavé, zabedněné a krásně vymalované :-)
Posázavský pacifik je třeba brát s rezervou. Jeho hlavní předností je, že jezdí. Opravdu máte šanci, že přijede a vy se ke svému cíli svezete. Velkou otázkou je čas odjezdu. Naše zkušenost byla taková, že netřeba řídit se jízdním řádem a čekání na vlak pojmout jako společenskou záležitost. nenechat se nějakou tou hodinkou prodlevy vyvést z míry.

Posázavský pacifik
Vždyť jsou prázdniny a není kam spěchat :-)


 

 

 Noc byla relativně pohodová. Druhý den jsme měli v plánu nepoměrně delší trasu než včera, proto jsme si "přivstali" už asi v 9 hod. a balili se na cestu. V plánu bylo dojet do Čerčan.
Cestou jsem se docela těšil na návštěvu kempu-restaurace Bajkonur na začátku Zlenic. Letos ale musím před tímto místem varovat, protože se změnou personálu opravdu není o co stát - nehybná fronta u "baru", permanentní puch z přilehlého kurníku a snad i místní "kuchyně", plno cikánů u stolů... Doporučuju popojet kousek dál, kde je po levé straně restaurace Kormorán (Zlenice), která je vždy na dost dobré úrovni.

Mamina s klučíkem se nebojí ani takového jezu!

Jezy jsme kupodivu sjížděli skoro všechny, ač s námi byli i vyložení začátečníci.
Největším problémem u jezů pak bylo pracné soukání se do plavek :-( Čím déle jsme jeli, tak jsme soukání čím dál více vynechávali ;-). A kupodivu i naše drahé polovičky. Pro místní koupající jsme očividně nebyli žádnou raritou a téměř si nás nevšímali.
Odpočinek na Sázavě

Druhý den jsme přenocovali v Čerčanech. Přes toto místo se letos přehnala povodeň a bohužel ho nedoporučuju vůbec nikomu k přenocování, ani k zastávce. Lepší a klidnější místo je o kousek dál ležící Poříčí n.S. V Čerčanech je moc hluk, vlaky, auta...

Za Čerčany je krajina kolem Sázavy už širší a kolem vody není tolik příkrých srázů. Pořád se ale jede pěknou krajinou s lesy a lukami.
3. den jsme v pohodě dorazili do Týnce nad Sázavou, odevzdali lodě a teď už nám nezbývá, než se těšit na další naturistické výpravy. Příště zase na jinou řeku českých luhá a hájů.
Bořík na Sázavě :-)


PŮJČOVNA LODÍ BISPORT Týnec nad Sázavou - přistaví lodě kamkoli na Sázavě


Diskuze:
Naturistické vodáctví