Hlavní strana východočeských naturistů SLET Čarodějnic
2003 Všestary 
NUDA BĚH 2003 
2. ročník
SLUNOVRAT 2003
Přivítání léta
Naturistovy cestopisy
O malém chlapečkovi, jeho mamince a kamarádech na Istrii

Jak se složit na celoroční pronájem karavanu v FKK campu Kanegra.
Popis FKK kempu Kanegra - hned 1. kemp na chorvatském území (2 km od slovinských hranic, Piranský záliv). Pobřeží je otevřeno na severovýchod. Do centra Umagu je to 10 km. Pláž je oblázková a skalnatá. FOTOGRAFIE
FKK kemp Kanegra HR 2 km od slovinských hranic

     Vše začalo na podzim roku 1997, kdy se mi narodil krásný čilý chlapeček, který ale jak čas ukázal začal být často nemocný a alergický na kdeco možné. Velmi nízká imunita, chronické laryngitidy a trachitidy nebo alergie (na očkování, na pyl, roztoče, peří, vše z mléka a všechny červené potraviny, mentol a já nevím co ještě) - vyberte si v tu chvíli co mu vlastně je, když se vám dítě dusí v horečkách až zvrací, a k tomu všemu se mu na těle ještě někdy udělají mokvající ekzémy nebo v lepším případě otoky, jako by ho popíchalo hejno ovádů?

     Pro zdraví dítěte uděláte vše, přestěhujete se po mnoha letech z města na vesnici do ekologické oblasti, kojíte ho 4 roky, učíte se zavařovat a vařit jinak a zdravě, prostě „baby Boom hadra“. Zkoušíte různé lékaře i léčitele, a na radu doktorů vozíte dítě k moři, kde se mu lépe dýchá a hojí zjizvená kůže.

      Otec dítěte to vzdal už v kritickém rizikovém těhotenství, a tak jsem na to vše zůstala sama. Vlastně ne tak úplně - s kamarády z celého světa, kteří nám pomáhají jak se dá.

      A tak mi jednou jedni známí z Itálie nabídli zadarmo pronájem karavanu na 14 dní v rekreačním středisku Kanegra na Istrii. Miminku bylo 10 měsíců, když jsme odjížděli na „dovolenou“.

Jen tři dny před odjezdem mi známí, jen tak během řeči, oznámili, že je to FKK a co to znamená.

      Každý z vás ten pocit „poprvé“ zná. Mne k tomu „napoprvé“ dopomohlo ještě to, že přijel kamarád z Itálie a po 15 min. přátelské konverzace se úplně svlékl a šel plavat. Za těch 11let co jsme se znali, jsme se nikdy neviděli nahatí, a já jsem si najednou uvědomila, že na tom vlastně nic není, a že lidi tady nejsou proto, aby mne okukovali, a tak jsem se svlékla, a bylo to.

      Bože, těch výhod co má FKK! A tím tuplem, když tam jezdíte s dítětem! Žádné studené plavky, žádné bílé pruhy na opáleném těle, žádná horda špinavého dětského prádla a hlavně žádná snobárna, kdo si co může dovolit, co si vzít na sebe, apod. A tak tam jezdíme každý rok už 5 let.

      Pojem FKK auto kemp je pro mne od té doby také spojený s pohodou, s bezpečím (v tom našem FKK se nekrade, přestože máte celý den otevřený karavan, takže žádné zapomenuté nebo ztracené klíče vás netíží), s kosmopolitním životem, kdy po roce provětráte svou angličtinu při konverzaci s lidmi z celé Evropy, s místem kde si lidé pomáhají, a s tím, že je to ideální místo od rodin s malýma dětma až po starší páry.

Všichni se tu nějak zklidní a i děti jsou hodnější, a vy si můžete říci: „To je pravá dovolená!“

      Všimli jste si také toho krásného přístupu a respektů „nudistických stařečků“ k sobě? Vždy mne, třicátnici, zahřeje, když vidím 70letý pár, jak se vede po pláži za ruce, jdou spolu umývat nádobí nebo se vzájemně podpírají při vstupu do vody a když děda plácne jemně tu svou babičku po zadečku a spiklenecky na ní „jukne“ , tak pak vím, co je to ta pravá láska na celý život, tolerance, respekt atd. Každý rok, díky nim, když je vidím ve stejnou dobu, přijíždět na stejné místo, tak se zde cítím víc a víc doma.
     Víc jak 14tidenní pobyt v tomuto nádherném kempu, v bývalém lomu, kde je jen 2 x 90 míst zasazených částečně v borovicovém háji a z části na loukách hned u pláže, jsem si nemohla finančně dovolit.
     Postupně jsem zde objevila nové české přátele, kteří zde jezdili pravidelně z podobného důvodu jako já. Někteří měli svůj karavan, jiní si ho pronajímali a další sem docházeli z nedalekých bungalovů.

A tak když mi jednou  po mém 4tém pobytu, prozradil hlavní kontrolor FKK, že ví o jednou volném paušálovém místě, a tak ať o něj požádám ředitelku, a příště tam může stát můj karavan, nebrala jsem to vážně.
     Z počátku se mi to jevilo jako neskutečný sen, ale když jsem se s tím svěřila 2 českým rodinám při večerním pikniku, tak ten sen začal dostávat obrysy. Paušál je finančně velmi výhodný, jenže je na 5 měsíců, a to si z nás nikdo nemůže dovolit. Ale společně? A myšlenka byla na světě.
     Všichni do mě mluvili. Mám prý dobrou pověst, jsem v kempu i u vedení oblíbená (párkrát jsem něco tlumočila na recepci), a i když je to nejmenší paušálové místo, tak to mám zkusit. Ředitelka je taky matka a ví o mém nemocném synovi, tak ať se pokusím přeskočit ten dlouhý pořadník čekatelů 5 i více let!!!  Jednalo se totiž o místo, na jehož existenci ředitelka zapomněla, protože tam kdysi stávaly popelnice, ale už tam pár let nebyly. Vsadila jsem se s ní o ně, tak jako v té pohádce, a to paušálové místo dostala přednostně. To byla, pane, oslava!
     Pak se to rozjelo. Jedna německo-česká rodina se 4mi dětmi, prodávala starší karavan. Kupovali v bazaru jiný s palandama a nabídli nám tento na splátky. 2 české rodiny z pikniku (jedna z pronajatého karavanu a jiná z bungalovu) se mnou spočítaly náklady za provoz. Vydělili jsme to skutečnými pobytovými týdny, a cena byla stanovena.
     9.000,- Kč za týdenní pronájem plně vybaveného karavanu s 2 ložnicemi s předstanem, pergolou a vnitřním vybavením pro 4-5 osob, bylo to, co jsme všichni potřebovali. Vzhledem k tomu, že někteří „sousedi“ pronajímají své „příbytky“ za jednou tolik, a týden ve zdejším bungalovu příjde také na to co 2 týdny v tomto NAŠEM karavanu u pláže, tak bylo rozhodnuto. Navíc takto všem odpadly vyčerpávající dny s neustálým vybalováním a pakováním. Prostě se to v květnu postaví a v září se to zbourá.
    Dali jsme peníze dohromady, nakoupili vybavení a rozhodli, kdo si zabírá jaké období pro sebe a o co se postará.

Vybavení kuchyňky se líbí hlavně ženám. I tady jsme chtěli mít jisté pohodlí, a navíc konzervy pro děti taky nejsou zrovna to nejzdravější. A tak do předstanu přibyly: regály, el. trouba s 2 plotýnkami, lednička s mrazákem a druhá malá lednička v karavanu, větrák, více účelový el. mixér s hnětačem a šlehačem, el. teflonový grill - ten oceňují především muži. Dbali jsme i na vkus, a pořídili francouzské odlehčené bílé nádobí a nerezové hrnce, plastové veselé nádobí pro děti atd.. Dále jsme koupili menší starší barevný televizor (To bylo radosti při sledování MS ve fotbale!), rádio budík a kazeťák, který nejvíce vítají děti (jsou tam i pohádky na kazetách, časopisy a knihy  pro každého i hračky pro děti). Dokonce jsme došli tak daleko, že jak nám odrůstají děti, tak si zde předáváme po nich i to málo oblečení a botičky, které zde používají.

Lékárnička, čistící prostředky i základní jídlo pro případ nouze, to vše je zde.

     Letos oslavíme 2 rok. Byly jsme na to ze začátku 4 rodiny, bohužel jedna - Američani, se stěhují na pár let do Brazílie a manžel jiné mé kamarádky bude letos na školení, a tak jsme si to vzali na delší dobu společně a bude to dámská jízda. Letos jsme tam chtěli dokoupit nová lehátka na pláž, a jiné věci, otázka je, jestli seženeme k sobě 2 další rodiny, které by se k nám přidali třeba na zkoušku. A to také proto, že letos po mnoha letech podražil i paušál.
    Přestože se střídáme v karavanu, tak to děláme aspoň tak, že ten poslední den hned ráno neodjíždíme, ale až na večer, kdy už není takové horko a máme možnost si tak užít jedna rodina s druhou. Mimo to v kempu máme i jiné české přátelé, kteří tam jezdí pravidelně s dětma, a pokud umíte anglicky nebo německy, tak máte o kosmopolitní zábavu postaráno.

    I když jsme někteří z různých měst ČR, tak se stýkáme i mimo Kanegru, pořádáme pikniky, chodíme na koncerty a vzájemně si pomáháme když je třeba. Mezi nudisty jsem našla upřímné lidi a kamarády a věřte, že bych už zpět neměnila za luxusní letoviska, kam jsem jezdila, než se mi narodil syn.

     A na závěr. Všechny 4 rodiny jsme se s opravdovým naturismem setkali až tady. Někomu trvalo jen 2 hodiny jinému třeba den dva, aby se aklimatizoval a uvědomil si, že přece o nic nejde. Teď se tomu smějeme a nejvíce asi Cathy (z USA), která má VŠ teologickou, je přísně křesťansky vychovávaná, nikdy nebyla veřejně do naha (ani v sauně!) a strávila v FKK vloni 3 týdny s celou rodinou. Když po 2 dnech vnitřních bojů a postupného svlékání, o svém vítězství nad sebou, volala své vyděšené mamince do USA, tak to už komentovala se smíchem a slovy: „Bůh nás stvořil nahé a nazí se rodíme. Tak co!“

     Ahoj, vám i vašim dětem, přejí za naší partu

Jarmila a Filípek

 

PS: Pokud si někdo budete chtít pronajmout místo s námi („Kdo dřív přijde, ten …“) nebo se budete chtít podělit o své zkušenosti, kontaktujte nás prosím na efghi@tiscali.cz 
V ceně jsou 4 ale na místě může být i 6 (příplatky za osobu na recepci)), v ceně pronájmu není tzv. pobytová taxa v průměru 0,75EUR na den a os. Děti do 4 let jsou zadarmo a do 12 za 50%. To se nedá platit dopředu, a tak si to každý platí na recepci u vstupu do komplexu, když se odhlašuje. 
Cena na r. 2005: týden - 12 000 Kč

 

Další podrobnosti ohledně kempu FKK KANEGRA

 Je to sice jeden z nejdražších kempů (co jsem viděla na www.) na Istrii, ale je to také jeden z tzv. těch luxusnějších a nejlépe upravovaných.

Kromě plné infrastruktury, kterou jsem popisovala v četně 6 restaurací, taveren a diskotéky a 2 cukráren, má přísný systém kontroly (u recepce, u šraněk do FKK a hlavní kontrolór), díky, kterému, auta dodržují rychlost (zatím žádná bouračka, srážka ap.), nekrade se tam, a na nudapláži je zákaz plavek. Nemám moc našich fotek, je to tam zakázané (nikdo vám nic neřekne, když fotíte svoji rodinu ap. jenže nejsem dobrý fotograf). Když tam někdo přijede autobusem, má v místě tolik vyžití a zařídí si vše potřebné, že jinam ani nemusí.
 Pláže i okolí, pravidelně čistí služba (na požádání posekají trávu ap.) Jaro, ale i léto, je tam úžasné, když je v květu. Provozovatel, nejspíš pracuje s nějakým zahradním architektem, a navíc i lidi, co tam mají paušály, tak si sázejí své záhonky s květinkama, bylinkama (jeden miliardář pěstuje rajčata a jak je na ně hrdý :-). Také je to asi nejmenší kemp  (na Istrii určitě), a je to znát na atmosféře.
Jinak sociálky vloni už opět (za těch 5 let podruhé) rekonstruovali, a čistí je několikrát za den. Ve předu budovy jsou dřezy, na boční straně je to na prádlo a jinou špínu, vedle budovy je betonové stání na mytí aut a karavanů, a samotná budova je dělená na 2 půlky (muži a ženy) a každá obsahuje, záchodky, rodinná zaviratelná koupelna, sprchovací boxy a části s umyvadly, nebo "koryta na nohy?". Celý den zde teče studená a teplá voda, a je pítná a jistě lepší než naše česká kohoutková.
 U karavanu stavím jeden barel na vodu s kohoutkem (omývání dětských rukou, ovoce ap. maličkostí), v kuchyňské části, jsou další kanystry na vodu - jen menší. Čerstvou vodu si nosí každý podle své potřeby. Provozovatel kempu má v plánu, potrubím rozvést vodu na pozemky, ale jestli nás tím překvapí už letos, nevím.
  Jak už jsem napsala, v paušálu je zahrnuta cena: parkování 1 auto na místě, 4 osoby (max. 6 oficiálně ale, za ty je v recepci Né u mě příplatek), nonstop elektřina. K tomu od naší party karavan s předstanem, pergolou a celým vybavením. 
Obsazení karavanu VOLNO REZERVOVÁNO OBSAZENO NENÍ K DISPOZICI

Veškeré informace podá JARMILA na emailu: efghi@tiscali.cz   FOTOGRAFIE

DUBEN

 5.-12. 4. 13.-19. 4. 20.-26. 4. 27.-3.5.

KVĚTEN

 4.-10. 5. 11.-17. 5. 18.-24. 5. 25.5.-31. 5.

ČERVEN

 1.-.7. 6. 8.-14. 6. 15.-21. 6. 22.-28. 6.
ČERVENEC  29.6.-5. 7. 6.7.-12. 7. 14.-19. 7. 20.-26. 7.
SRPEN  27.7.-3. 8. 3.-9. 8. 10.-16. 8. 17.-23. 8. 24.-30. 8.

ZÁŘÍ

31.8.-6.9. 7.-13. 9. 14.-20. 9. 21.-27. 9.

ŘÍJEN

NATURISTA
Hlavní strana